Erzurum’un yaylaları, gün doğusu ve güneydoğudan göçer aileleri ağırlıyor

Erzurum’un 3 bin rakımdaki mera ile yaylaları, şark ve güneydoğu illerinden mevrut göçebe ailelere sülale sahipliği yapıyor.

Vali Okay Memiş, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Osman Akaret ve berberindekilerle 300 çadırın kurulduğu kestirmece 3 bin rakımda kâin Dumlu Dağı bölgesindeki göçerleri görüşme etti.

Doğu ve güneydoğu illerinden gelen ve 10 bin küçükbaş hayvanın bulunduğu merada göçerlerle kardeşçe fail Memiş, çocuklara birlikte oyuncak dağıttı.

Vali Memiş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Erzurum’un mera itibarıyla Türkiye’üstelik yetişkin tıpkı potansiyele cemaat olduğunu ve bu nedenle göçerlerin kenti yeğleme ettiğini aktardı.

Türkiye’nin tanınan gayda peynirlerinin Erzurum’daki göçerlerin ürettiği sütten yapıldığını anlatım eden Memiş, “Kısaca 100 yıldır burada göçerlik yapan kardeşlerimiz var. Deri sistemi var ve burada 300 derece bulunuyor. Zaman panelleriyle elektriklerini üretiyorlar, televizyonları var. Burada üretilen benzin ürünlerinden yapılan tulum peynirini eksiksiz Türkiye tanıyor ve böyle üstelik tıpkısı ilişik değeri var.” dedi.

“Türkiye’de merası bildirme çok olan iklim burası”

Memiş, Erzurum’un hayvan sayısı itibarıyla iri tıpkı potansiyeli olduğunu belirterek, bulundukları bölgenin Fırat, Çoruh ve Aras havzalarına duygusal verdiğini dile getirdi.

Bölgede sonsuz bucaksız meraların bulunduğunu anlatan Memiş, “Uzmanların, ‘Meralarda sönümsüz hayvanların etinden, sütünden beslenin.’ diyerek bahsettiği vadi Erzurum zira Türkiye’üstelik merası arz fazla olan el burası.” ifadesini kullandı.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Akaret birlikte Türkiye’nin mera varlığının yüzdelik 11’ine sahip Erzurum’de, yaklaşık 52 farklı yerde göçerlerin ağırlandığından bahsederek, bunlardan 36’sını şehir dışından mevrut göçerlerin oluşturduğunu söyledi.

Göçerlerin dip seviyede üretim yaptığına işaret eden Akaret, “Buradaki göçerler, Türkiye ekonomisine pres şartlarda yardım sunuyor. Elde ettikleri benzin ürünleri değme adına işletmelere götürülüyor. Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman Siirt, Elazığ, Mardin, Erzincan kabilinden iller ilkin oluşmak için çok sayıda değişik şehirden mevrut göçerleri kentimizde mihman ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.Share: