Erzincan’da karda mahsur küsurat vesait kurtarıldı

Erzincan’da karda çevrilmiş kalan vesait kurtarıldı

Kar ve tipiden kapanan 239 köy yolu ulaşıma açılıyor

ERZİNCAN – Erzincan’ın yüksek kesimlerinde deli dolu olan kar ve tipi zımnında 239 köy yolu ulaşıma kapandı. Merbut köy yollarını ulaşıma yarmak amacıyla icraat sakır sakır sürüyor.

Faal olan kar yağışı ve tipi nedeniyle Merkezde 20, Çayırlı’da 27, İliç’te 15, Kemah’ta 20, Otlukbeli’de 2, Refahiye’de 45, Tercan’da 70, Kemaliye’de 28 ve Üzümlü’de 12 görünmek üzere toplam 239 köy yolu kar dolayısıyla ulaşıma mecbur. İl Özel İdaresi Köylere Bakım Götürme Birliği 68 ekip, 4 bıçaklı kamyon, 19 kepçe, 3 dozer ve1 4 greyder ile sınırlanmış karye yollarını yeniden ulaşıma fora etmek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan Hava Bilgisi 12. Kesim Müdürlüğü ekiplerince yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak, Maşrık Rum Bölgesi genelinde havanın çokça bulutlu ve geceleyin saatlerinden itibaren aralıklı kar yağışlı adına geçeceği tutum ediliyor.

“Buzlanma ve külot uyarısı”

Bölgede geceleyin ve sabahleyin saatlerinde buzlanma ve tuman olayının görülmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (buzlanma, don, ulaşımda aksamalar vb.) alın tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

‘Karlı yolda mütezayit vesait kurtarıldı’

Kar ve tipinin çalışkan olduğu Erzincan’ın Refahiye ilçesinde Bulanık Zevk Parkı’na giden vatandaşlar düşüncesiz ahit uğrunda çevrik kaldı. 4×4 araçlarla yağız saplanıp muhat artan vatandaşların yardımına cingöz, şehremaneti ve kaza özel idaresi ekipleri yetişti. Kar kalınlığının 35 santimetreye ulaştığı güzergahta esmer saplanan vesait halat sebebiyle iş makineleriyle çekilerek kurtarıldı.

İl Hususi İdaresi şefi Sezai Söz, “Kışın bu güzergahta az çok aheste kar oluyor. kimi vakit yolda mahsur kalanların yardımına yetişiyoruz. Kardan kapanan köy yollarında karla uğraş çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kış şartları ağır” dedi.

Share: