Isparta’nın elma bahçelerinde hasat hareketliliği

Isparta’daki elma bahçelerinde sakil çalışma harcanarak toplanan elma çöz ve aut piyasada düz buluyor.

Tadı ve aromasıyla yöre plana sâdır Isparta elmasında bu yıl yüksek mahsul üreticiyi sevindiriyor.

Eğirdir, Gelendost, Gönen ilçelerinde üretimi yapılan elma yardımıyla, bölgedeki ocak hanımları dahi bahçelerde çalışarak ocak ekonomisine yardım sağlıyor.

Toplandıktan bilahare sevimsiz hava depolarında sahabet edilen elma, dar ortamında satılmasının yanı sıra İran, Irak, Hindistan, Rusya, Bir Gündüz Feneri Emirlikleri, Özbekistan, Fas, Cezayir, Tunus, Libya kadar ülkelere de ihraç ediliyor.

“Bu yıl 1 milyon 200 bin rekolte bekliyoruz”

Isparta Kültür Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, AA muhabirine, el genelinde elma hasadının başladığını söyledi.

Elma üreticisine ve ekincilik işçilerine kazasız belasız bir zaman geçirmelerini dileyen Selçuk, “Bu sene yaklaşık 1 milyon 200 bin titrem rekolte bekliyoruz. Müstevli kabilinden alıngan ayrımsız dönemden geçtik, o dönemde dahi sofralarımızı hiç yersiz bırakmadık.” diye konuştu.

Selçuk, Türkiye Kültür Odaları Birliği Umumi Başkanı Şemsi Bayraktar ile elma üreticisinin dış pazara henüz şen ulaşabilmesi için düşün alışverişinde bulunduğunu dile getirdi.

“Türkiye’de 4 elmadan birini Isparta’bile üretiyoruz”

Türkiye’nin tahminî 60 ilinde elma üretildiğini vurgulayan Selçuk, “Türkiye’de 4 elmadan birini Isparta’üstelik üretiyoruz. Kâh illerde dikme sayısı çok ama Isparta’de Rabb’imin verdiği bire bir mevhibe Eğirdir Gölü’nün havası, suyu ve coğrafi konumuyla ürün faziletli.” ifadelerini kullandı.

Konya’dan Isparta’ya elma toplamaya mevrut Yüksek Arlı da elmaları özen ile topladıklarını belirtti.

Sabah saat 08.00 sıralarında elma toplamaya başladıklarını anlatan Arlı, “Akşam 17.00 kabilinden elma toplamayı bırakıyoruz. Elmayı toplarken dikkat edilmesi gereken hususlar var. Kovaya değdirmeden el beresi yapmamaya dikkat ediyoruz. Toplanan elmalar direkt ihracata gidiyor.” diye konuştu.

Share: