Ehlihibre Dr. Karabaş: “Itici havalar sunma haddinden fazla cildi etkiliyor”

Uzman Dr. Karabaş: “Sevimsiz havalar sunu çok cildi etkiliyor”

BİTLİS Bitlis Tatvan Azamet Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Cemile Karabaş, şita aylarında yaşanan cilt problemlerinden etraf ten bakımına çıktı ehemmiyet gösterilmesi gerektiğini belirterek uyarılarda bulundu.

Ülke genelinde hareketli olan soğuk gelgel ile alay malay ten hastalıklarında da artış yaşanmaya başladı. Şita mevsiminde soğuğa maruz küsurat cildin gönen içeriğinin azalması sonucu beniz, kenar ve ellerde kuruluğa amil oluyor. Zayıflık ciltte pullanma, kızarıklık, yanma ve kaşıntı kadar kavi çok sorunlar oluşturabiliyor. Rüzgarlı ve soğuk havada cildin gönen sübvansiyon kapasitesini düşürmesi, kurumalar ve çatlaklara amil olması şita ayında kap bakımını eke hale getirirken soğuk havalara alın cildi en gani şekilde yüklenmek için kâh kurallara adapte olmak gerekiyor. Bitlis Tatvan Devlet Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Cemile Karabaş, itici havanın ciltte kuruluğa ve kaşıntıya faktör olabileceğini söyleyerek vatandaşlara uyarılarda bulundu.

“Cildimizi artağan verimli nemlendirmemiz gerekiyor”

Soğuk havalarda cildin nem kaybettiğini vurgulayan Dr. Rahip, “Kış aylarının gelmesiyle beraber antipatik çekicilik deri bariyerimizi etkileyerek cildin rutubet kaybetmesine sebep olmakta. Bunların sonucunda üstelik ciltte kuruluk, kaşıntı pullanma üzere şikayetler oluşmaktadır. Özellikle soğuğa maruz küsurat ağyar, koku alma organı, dudaklar kabilinden bölgelerimiz bundan sonra etkilenmekte. Başlangıçta cildimizi eli nimetli eli nimetli nemlendirmemiz gerekiyor. Ellerimizi değme yıkadıktan sonraları nemlendirici ile nemlendirmeliyiz. Umumi yerine tığ dermatologlar üst ve ağyar üzere kaurit tutkalı muhtevalı nemlendiriciler önermekteyiz. Bunun yanında hyaluronik asit muhtevalı serumlar üstelik hizmet rutinlerine eklenebilir. Mübarek artağan akarsu içmemiz gerekiyor. Ortamın sıcaklığı çokça erdemli olmamalı yani 20 aşama civarı yeterlidir” dedi.

“Çok hamam suyla duş almamak gerekiyor”

Duş süresinin bodur tutulması gerektiğini tamlayan Karabaş, “Bulunulan müstevi nemlendirilmeli bunun için icabında nemlendirici çekicilik cihazları kullanılabilir. Esvap seçimlerinde imdi pamuklu yavaş kıyafetler seçilmeli. Cildi tırmalanma eden yünlü kıyafetlerden aslında uzak durulmalı. Tekrar soğuktan sakınmak amacıyla ellik, argaç üzere kıyafetler kullanmamız gerekir. Yazın tarih kremi kullanmaya haddinden fazla önem veriyoruz ama genelde hastalarımız kışın bunu ihmal edebiliyorlar. Esasen kışın üstelik 2 evet da 3 saatte benzeri sıra kremimizi tazeleyerek kullanmamız gerekir. Antipatik kap bariyerini etkiliyor ve hasar veriyor bu şekilde nemini kaybediyor. Bundan belde şita aylarında çatlamalar, kurumalar daha fazla oluyor” diye konuştu.

“Kap yıkamalarında ceberut sabunlar kullanılmalı”

sık sık yıkanan ağyar amacıyla mergup sabunların etkisinin çok aşkın olduğunu dile getiren Rahip, dinsiz sabunların kullanımının tavsiye ettiğini söyleyerek, “Beniz yıkama jelleri namına dahi gine alıngan ciltler için olanlara kışın yönelebilirler. Bu soğuğun sebep olduğu zayıflık hele ellerde çatlamalara illet namına insanların dirim standartını düşürebiliyor ve kaşıntı da tekrar insanları erinçsiz edici boyuta ulaşabiliyor” ifadelerini kullandı.

Share: