Edirne Belediye Reisi Gürkan “su kesintisinin” nedenine ilgilendiren açıklama yaptı

Edirne Şehremini Recep Gürkan, hafta sonu kentte yaşanan su kesintisine ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

Gürkan, Atatürk Kültür Sarayı ve Uray Konservatuvarı’nda düzenlediği basın toplantısında, Edirne’üstelik hafta sonu ana su hattındaki boruda meydana gelen arıza dolayısıyla 24 saat süreyle su kesintisi yapıldığını hatırlattı.

Su kesintisinin hemen CHP’li belediyelerde olmadığını, Türkiye’nin benzeri haddinden fazla noktasında bu cins arıza ve afetlerin yaşanabileceğini nâkil Gürkan, “Hangi partiden olursa olsun hiçbir belediye reisi akarsu ile ilgilendiren arıza olsun istemez. Bu gayet tabii tıpkı öz. Ama bu cins arızalarda değme zaman olabilir. Arızanın partisi imkânsız. Amma bazen siyasetçiler arızanın vakit kaybetmeden CHP’li belediyelerde olduğunu düşünüyor. Vicdan ve hakkaniyetin gâh eşhas birlikte olmadığını akıbet olayda birlikte gördük.” dedi.

Gürkan, kentte hafta sonu yaşanan akarsu arızasının 24 saat sürdüğünü, ekiplerin geceden sabaha kadar fedakarca çalışarak arızayı giderdiğini söyledi.

Akarsu hattındaki patlağın tamirat edilmeden evvel temel borudaki kısaca 4 bin titrem suyun boşaltıldığını, bununda antlaşma aldığını anlatan Gürkan, arızanın giderilmesinin ardından bir şekilde suyun dolması ve kente akarsu verilmesi için muhtemelen az buçuk araştırmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Akarsu kesintisi olduğu zamanlarda vatandaşların talepleri doğrultusunda tankerlerle su ulaştırıldığını ve apartmanlardaki depoların doldurulduğunu tamlayan Gürkan, hidroforu olan evlerin kesintiden etkilenmediğini aktardı.

Gürkan, Kayalıköy su kesimi ve tasfiye tesisinin DSİ yoluyla yapıldığını, ücretinin ise yapılan protokol kapsamında taksit taksit ödendiğini aktardı.

Ana borunun bazı kısımlarına vantuz denilen albeni ahiz boruları yerleştirildiğini, patlayan kısmında burası olduğunu vurgulayan Gürkan, yaptıkları incelemede kalınlığının bire bir olması gereken borunun ayrımsız tarafının teferruatlı saç olduğunu tespit ettiklerini belirtti.

Su kesintisinin ardından toplumsal medyada belediyeye müteveccih yapılan eleştirilere da değinen Gürkan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Su ihtiyacı olan yerlere irade doğrultusunda tankerlerle gönderdik. Fakülte Alibey muhtarımızda rica etmiş, birazda zat toplumsal medyasında mahalleye yaptığı hizmeti söylemek için tıpkısı ışık paylaşmış. DOĞRU Tümen İl Başkanı ve saylav arkadaşlar muhtarın bu paylaşımını alarak apayrı paylaşımlar yapmışlar. Tekmil içeriğini bilmiyorum amma ‘Hale bakın”, ‘Yazıktır, günahtır’, ‘Halka yakışır mı bu’ şeklinde. Bende onlara soruyorum. Sizin kurumunuz yoluyla yapılan hareket bu mudur? Boru hattını DSİ yaptı, tığ değil. Arza veya doğal kıran amacıyla birilerini beceriksizlikle itham etmek vicdani orgazm eksikliğidir. Sİyasi rant devşirmeye çalışmaktır.”

Share: