DOĞRU PARTİLİ KEŞİR: KALKINMA HEDEFİ KATIYEN KADINSIZ KAÇINAN

DOĞRU Öğür Genel Eşkâl Avrat Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, “Eğer tığ tıpkısı kalkınma hayali ve hedefi kuruyorsak bu yekta katiyen kaçınan. Kadınlar üretime katılmadan olamaz. Kadınlar istihdama katılmadan kaçınan. Kadınlar karar kabul etme mekanizmasına katılmadan olamaz” dedi.

SELIM Öğür Umumi Merkezi Eş Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, DÜRÜST Öğür Karı Kolları Başkanlığı’nın 1,5 sene ilk Hakkari’den başlattığı, ‘Kadınlarla Balaban Türkiye Yolun’ buluşmalarının Edirne’üstelik gerçekleştirilen 80’inci programına katıldı. Keşir’e programda TBMM Karı Erkek Punt Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve Edirne Mebus Fatma Aksal, Eş Kolları Kurum Başkanı ve Bursa Mebus Emine Yavuz Gözgeç, Dış İlişkiler Başkanı Fatma Ataseven, Umumi Kâtip Aslı Seren, Arge Başkanı Züleyha Karademir, Hikmet ve İletişim Teknolojileri Başkanı Dilara Debbağ, Sivil Toplum Halkla İlişkiler Başkanı Ayten Işıklı, AK Tümen Edirne İl Başkanı Belgin İba ve İl Koordinatörü Fisun Humbaracı haremlik etti. Kentte iki ayrı program eden Keşir, Meriç Nehri kenarında benzeri tesiste sivil topluluk kuruluşu temsilcisi kadınların sorunlarını dinleyip, Edirne Ticaret ve Endüstri Odası’nda (ETSO) kadınlarla buluştu.

‘100 KIZ ÇOCUĞUNDAN 49’U ARTIK ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ALIYOR’

ETSO’dahi mütekellim Keşir, eş ve ayvaz yanında büyük Türkiye’yi kurmak için bire bir haddinden fazla projeleri olduğunu belirterek, “Yetişek sunma eke vesile eşitliği uzlaştırıcı. Bizi hayatta hem kadın koca cinsler arası, hem birlikte sosyal yapılar beyninde eşitliği sağlayıcı yeryüzü önemli vesile, eğitimde punt eşitliğini yakalıyor oluşumuzdur. 2001 yılında eğitim çağında olup dahi üniversiteye gidebilen kız bala oranı yüzde 13.5’ti hangi yazık ki. Kız çocuklarının yalnız yüzdelik 13.5’ine üniversite eğitimi verdiğinizde esasen punt eşitliğini birlikte sağlamamış oluyorsunuz. Zira meslek edinmesi, yoksullukla uğraş etmesi, takatli çokça bahis eğitimde fırsat eşitliğinden geçiyor. Yasakçı dönemler vardı, üniversiteler nazik şehirlerde kümelenmişti Anadolu’ya yayılmamıştı. Ama zaman 207 üniversitemizle bu ululuk kaç oldu biliyor musunuz? Yüzde 49. Yani üniversite çağında olan 100 kız çocuğunu 49’u daha çok üniversite eğitimi alıyor” dedi.

Kadınlara okazyon verildiğinde, yeryüzü gani şekilde değerlendirdiklerinin altını çizen Keşir, “KOSGEB’den faydalanan yani küresel faydalanıcıların ortamında yüzde 41’i kadın. İŞKUR’un işbaşı yetişek programları var. İŞKUR’un iz edindirme kursları var. Bunlardan faydalananların dahi yüzdelik 50’den fazlası eş. Patika eğitimi kurslarında yüzde 57, işbaşı eğitim programlarında yüzde 52. Yani tıpkısı punt verdiğinizde kadınlara, eğitimde, istihdamda meslek edindirmede, kadınlar bunu açlığıyla sonuna kadar kullanıyorlar ve fırsatı en bereketli şekilde değerlendiriyorlar. Ülkemin kadınları bu anlamda serencam paye canlı, serencam paye dinamik ve sonuç derece iştahlı” diye konuştu.

‘KALKINMA HEDEFİ KURUYORSAK, BU KATIYEN KADINSIZ OLMAYACAK’

Kadının benzeri zamanda bir beşeri resülmal ve kalkınmanın unsuru olduğunu birlikte sözlerine ekleyen Keşir, “Eğer tığ tıpkısı kalkınma hayali ve hedefi kuruyorsak bu bulunmaz katiyen kaçınan. Kadınlar üretime katılmadan olmayacak. Kadınlar istihdama katılmadan kaçınan. Kadınlar karar alma mekanizmasına katılmadan olmayacak. Onun amacıyla biz istiyoruz kim nüfusun yarısını oluşturan kadınlar, eğitim bilimi özellikle atılmak amacıyla istihdam, değişmeyen ahiz mekanizması, hepsine arz beş altı kabul edilebilir eşik dediğimiz yüzdelik 25’tir, yeryüzü birkaç bu oranla katılmalı. Mümkünse bunu yüzdelik 50 oranına çıkarmalıyız. Bir Iki ilk verdiğim rakamlarda görüyorsunuz kim yüzde 50’ye artık yaklaştık. Onun amacıyla ben ülkemin kadınlarına güveniyorum. Edirne’nin kadınlarına güveniyorum” ifadelerini kullandı.

‘HEDEFİMİZ KADININ GÜÇLENMESİ VE KORUNMASI’

KEFEKI Başkanı, DÜRÜST Fırka Edirne Saylav Fatma Aksal bile, akıbet 20 yılda kadınların seçkin alanda güçlenmesi amacıyla şişman savaşım verdiklerini belirterek, “Bu sebeple yerelde ve talih düzeyinde kadınlarımızın kooperatifleşmesi, örgütlenmesi ve girişimcilik ruhu ile debi etmesi, sorunların çözümünde muhteşem bire bir kapsam adına karşımızda durmaktadır. Özellikle son 20 yılda kadın erkek vesile eşitliğinin sağlanması, kadının toplumdaki konumunun güçlendirilmesi, eş haklarının korunması, anayasal ve yasalı düzende bir nice düzelti yaptık ve metanetli haddinden fazla alanda kayda ayar gelişmeler yaşadık. Tekmil bu kanuncu düzenlemelerde hem kadının ve sülale bireylerinin güçlendirilmesi, hem birlikte korunması hedeflenmektedir” dedi.

2002 yılında kadınların gelişim gücüne katılım olanı yüzde 27.9 iken bu oranın 2021 yılında yüzdelik 30.9’a yükseldiğini belirten Aksal, “Gelişigüzel alanda hareketli seçim çıkararak kadınlarımızın mücahede hayatında elan aşkın yer almalarını keşfetmek için düzenlemeler yaptık. 2002 yılında kadınların iş gücüne paydaşlık oranı yüzde 27,9 iken bu celal 2021 yılında yüzdelik 30,9 yükselmiştir. 11’inci Kalkınma Planı’nda hedefleri doğrultusunda 2023 yılı sonuna büyüklüğünde kadın gelişim gücüne ortaklık oranının yüzde 38.5, eş istihdam oranında yüzdelik 34’e çıkarılması hedeflenmektedir” diye konuştu.

Programın devamında, Edirne’üstelik öz alanında işini kurup başarı gösteren kadınlar katılımcılara deneyimlerini anlattıShare: