TESK Umumi Başkanı Palandöken, Hakkari’de konuştu Açıklaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Umumi Başkanı Bendevi Palandöken, “(Hakkari) Icabında burada konferanslar, toplantılar yaparak Türkiye’nin seçme bölgesinden insanlar getireceğiz ve bölgenin tanıtımına yardım sunacağız.” dedi.

Programlara gelmek amacıyla Hakkari’ye gelen Palandöken, Ilbay ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık’ı musahabe etti.

Ardından Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde (ESOB) Hakkari ve Yüksekova’daki boşluk başkanlarıyla bir araya mevrut Palandöken, kentin 10 yıl öncesine göre çok değiştiğini söyledi.

Kentin coğrafi yapısının el ama insanının merhametli ve mutekit olduğunu tamlayan Palandöken, Hakkari’nin natürel güzelliklerinin yanı sıra madenlerinin da ekonomiye ulama sunacağını anlatım etti.

Genç nüfusunun Hakkari’nin en cesim özelliklerinden biri olduğunu vurgulayan Palandöken, şöyle konuştu:

“Hakkari’nin balı, kilimi, malzemelerindeki kalitesi, akman doğası var. Bura kendi kendine bittabi ki tam imkânsız. Hepiniz birbirinize destek olacaksınız ama konfederasyon yerine birlikte tığ buranın eksiklerini kişiselleştirmek amacıyla desteğimizi artırarak devam ettireceğiz. Kasaba iller birlikte sizi yalnız bırakmaz. Konfederasyon adına kente lüzumlu desteği sunmaya bitmeme edeceğiz. Icabında burada konferanslar, toplantılar yaparak Türkiye’nin herhangi bir bölgesinden insanlar getireceğiz ve bölgenin tanıtımına yardım sunacağız.’

Zincir marketlerin kente çöp ve taşımalık dışında tıpkısı molekül bırakmadığını, yaptıkları işi kentteki esnafın da yapabileceğini aktaran Paladöken, şunları kaydetti:

“Hakkari’nin emeğini, potansiyelini, parasını dışarıya göndermeyeceğiz. Biz içeride bu ticareti fail insanlarız. Özellikle bu asıl hususi bölgelerde, kalkınmakta olan illerde bu yolla yapılan ticaret ‘rahat’ denilecek lokma değil. Bırakın bile buranın esnafı özlük ticaretini idame ettirsin. Kişi ürününü iyi pazarlasın. Buranın turizm ve tanıtımıyla ilişkin bile yüce unsurları öne çıkarmaya çalışacağız. 40-45 sene önce dahi halı ve sergi işi Hakkari’nin olmazsa olmazıydı. Bal de o günkü baldı. Bunlar buranın ünlü ürünleriydi. Peyniriniz, sütünüz, yoğurdunuz, hayvancılığınız çok yüce. Hakkari’nin bir nice olağanüstü işleri var. Halayınız, düğününüz, insanlığınız olmazsa olmazımızdır.”

Hakkari ESOB Başkanı Muharrem Tekin üstelik ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, zincir marketlerin sayısının çok olmasının aşağılık esnafı kontra etkilediğini aktardı.

Kentin iki ülkeye sınırının olduğunu anlatan Uğurlu, “Tahril ili olması münasebetiyle ticari potansiyeli da çokça efdal ayrımsız konumdayız. Hakkari yerine bu konumumuzu çok fazla kullanamıyoruz. Üç çizgi kapımız var. Hakkari, Türkiye’nin çinko madeni rezervinin arz çok olduğu il amma bu madeni kaba namına çıkarıp İran’a gönderiyoruz, orada işlendikten bilahare değer farkıyla kavrayışsız alıyoruz. Bunun nedeni dahi burada benzeri eroin işletme tesisinin olmaması. Böyle tıpkı işletme açılırsa kesim ekonomisine ve istihdama haddinden fazla bati katkı sağlayacak.” diyerek konuştu.

Palandöken’e ziyaretlerinde, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, TESK Umumi Komutan Vekili Belgit Aksak, Diyarbakır ESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, Siirt ESOB Başkanı Cemal Koyuncu, Bitlis ESOB Başkanı Erkek Yürek ve Batman ESOB Başkanı Salih Kaplan da haremlik etti.Share: