AK Tümen Genel Eşkâl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Edirne’de eş girişimcilerle buluştu Açıklaması

YANLIŞSIZ Tümen Genel Kalıp Eş Kolları Başkanı Ayşe Keşir, kadınların eğitim bilimi, istihdam, meslek edindirme fırsatlarını sunu gür şekilde değerlendirdiğini söyledi.

Keşir, DÜRÜST Parti Umumi Dalan Kadın Kolları Başkanlığı aracılığıyla Edirne Ticaret ve Uran Odası’nda planlı “Kadınlarla Iri Türkiye Önünde” toplantısında girişimci kadınlarla ayrımsız araya geldi.

Avrat buluşmalarını 9 April 2021’de Hakkari’den başlattıklarını bildiren Keşir, fırsatları ve destekleri kadınlara terennüm etmek amacıyla il toprak dolaştıklarını, 80. toplantıyı üstelik Edirne’üstelik yaptıklarını ifade etti.

Kadınlara verilen destekleri anlatan Keşir, “20 yıldır artarak devam eden ve kadınlar bundan sonra üretsin, üretimin zarfında olsun, şişman Türkiye’yi avrat erkek baş başa inşa edelim diye geliştirdiğimiz güçlü çok destek var. Hibeler, fonlar, faizsiz destekler var. Şurası gördük kim sahada, çokça iştiyak ettiğimiz ölçüde bilinmiyor. Tıpkısı o kadar birlikte ülkemin fon kuran, hedefleri olan ‘ah benzeri punt olsa birlikte şu hayalimi gerçekleştirsem, şu dükkanı açsam, şu serayı açsam’ diyen kadınları var.” diye niteleyerek konuştu.

DOĞRU Fırka’nin 20 yıldır kadınlara yönelik birçok punt sunduğunu dile getiren Keşir, 2001’üstelik yüzdelik 13,5 olan kız çocuklarının darülfünun eğitimi ahiz oranının, 2022’da yüzdelik 49’a yükseldiğini vurguladı.

KOSGEB’ten faydalananların yüzde 41’inin, İŞKUR’dan faydalananların ise yüzde 50’den fazlasının karı olduğunu belirten Keşir, “Iz yetişek kurslarında yüzde 57, işbaşı yetişek programlarında yüzdelik 52. Kadınlara eğitimde, istihdamda, iz edindirmede bire bir vesile verdiğinizde, kadınlar bunu sonuna kadar kullanıyorlar ve bu fırsatı en gani şekilde değerlendiriyorlar. Ülkemin kadınları bu anlamda son kademe faal, sonuç paye dinamik ve istekli.” ifadelerini kullandı.

“Çokça büyük arsıulusal projelere imza atıyoruz”

TBMM Avrat Eş Vesile Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Tümen Edirne Saylav Fatma Aksal dahi YANLIŞSIZ Tümen’nin kadınlara yönelik birçok düzelti yaptığını, yapılan kanuncu düzenlemelerde kadının ve ailenin korunmasının hedeflendiğini söyledi.

Kadınların ekonomide, istihdamda, eğitimde, bilimde, siyasette güçlenmesi amacıyla çalıştıklarını dile getiren Aksal, şunları kaydetti:

“Hesaplı çalışmaların başarısı amacıyla konu ile ilişik taraflarla iş birliği, diyalog ve konuşma mekanizmasının gerekliliğinin farkındayız. Bu kapsamda Konfedere Uluslar kalkışmak için, Uluslararası Himmet Örgütü, Dünya Bankası, bakanlıklarımız ve Cumhurbaşkanlığımız başta görünmek için kadın ayvaz eşitliğine duyarlı bütçeleme, açık oturum katılımda eş ayvaz fırsat eşitliği doğmak üzere çok şanlı uluslararası projelere imza atıyoruz.”

Konuşmaların arkası sıra kadın girişimciler çalışmalarını anlattı.

Toplantıya, DÜRÜST Fırka Denizli Saylav Nilgün Ök, DÜRÜST Fırka Bursa Saylav Emine Zor Gözgeç, DÜRÜST Öğür Edirne İl Başkanı Belgin İba, SELIM Fırka Edirne İl Kadın Kolları Başkanı Nergiz İnce ve partililer katıldı.

Öte yandan Keşir, kentteki benzeri tesiste STK, cemiyet, bakış ve kooperatiflerin eş temsilcileri ile da tıpkısı araya geldi. Kadınların taleplerini dinledi.Share: