CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu çeltik tarlasında çiftçilerle buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun’un Alaçam ilçesinde çeltik tarlasında çiftçilerle aynı araya geldi.

Doyran Mahallesi’ndeki bire bir çeltik tarlasında çiftçilerin sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, tarımdaki maliyetlere değindi.

Ağır maliyetlerin zarfında üreticinin sunu azından akıllıcasına tıpkı kar elde etmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Önümüzdeki yıl esasen gübre fiyatları artacak, farklı fiyatlar artacak. Arz azından hazırlıklı olmalı ilk teşrin üzerine, ‘Evet ben ekmeliyim, pekâlâ olsa içtimai şevket beni boydak bırakmaz, maliyetini kurtarır, bana makul tıpkısı kar bile verir.’ düşüncesi içre. Zımnında bu çerçeveden baktığımızda, benim ferdî kanaatim etraflı dane çeltik 20 liralık, ılımlı dane de 18 liralık cins. Söylenen rakamlar afaki rakamlar değil. Dünya piyasalarına bakıldığı devir esas elan üstelik görülüyor.” diye konuştu.

Çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu şöyle bitmeme etti:

“Haricen düğü ithal ediyorsunuz. Dışarıdan ithal ettiğiniz pirince dünyanın parasını veriyorsunuz. Birlikte dolar bazında veriyorsunuz, ecnebi ülkenin çiftçisi kazanıyor ve o çiftçiye antrparantez o ülkelerde da bindi veriliyor. O ülkenin hükümeti gine öz çiftçisine bindi veriyor. Meğerse tığ öz çiftçimize desteği versek emin olun ithalat maktu olacak. Genişlik azından istihsal artmış olacak, ekinci rahat etmiş olacak ve toprağa bağlılığını sürdürecek. Bu açıdan serencam evre zer. Benim gönlüm bile sizden yana. İnşallah bunları gerçekleştiririz.”

Yenice Mahallesi’nde karye kahvesine giden Kılıçdaroğlu’na vatandaşlar ayran ve lahana ikramında bulundu.Share: