CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, Ordu’da konuştu Açıklaması

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Seyit Torun, “Tığ ‘Yeni minimum ecir 10 bin liranın üzerinde olmalı’ diyoruz. Amma bu üstelik hal değil. Ana makro olan asgari ücretin artırılması kadar vatandaşın mübayaa gücünün yükseltilmesidir.” dedi.

Partisinin Kargaşa İl Başkanlığında basın toplantısı düzenleyen Torun, gündeme ilişik soruları yanıtladı.

Torun, 2023 yılı minimum ücretle ilişkin istifham konusunda, her asgari ecir arttığında vatandaşın satın alma gücünün ayrımsız paralelde düştüğünü, vatandaşların bile bu durumun farkında olduğunu söyledi.

Ekonomiye yönelik eleştirilerde kâin Torun, şunları kaydetti:

“Siz ekonomiyi aklık tıpkı rotaya koymadıkça enflasyonu düşürmediğiniz sürece, ekonomiyi hamur ayarlarına getirmediğiniz sürece minimal ücreti ne kadar artırırsanız artırın bu çabalar abes. Amma tığ ‘Yeni minimal ecir 10 bin liranın üstünde olmalı’ diyoruz. Amma bu de çözüm değil. Esas koca olan minimum ücretin artırılması büyüklüğünde vatandaşın mübayaa gücünün yükseltilmesidir. Burada muamele yara. Bu gidişatın düzeltilmesi lazım.”

Seyit Torun, seçimde kasa güvenliğine yönelik partide hangi kabil hazırlıklar yapıldığına müteveccih soruya, “Şu anda bunu iddia ederek söylüyorum. Sandık güvenliğiyle ait yeryüzü amade parti biziz. Bunu sunu ongun yönetecek tümen bile biziz.” yanıtını verdi.

Bu konuda parti teşkilatlarına daima eğitimler verildiğini kaydeden Torun, “MYK üyeleri, Parti Meclisi üyeleri, milletvekilleri, nazik tıpkı örgütlülük içerisinde süreci strateji ediyor. Bütün bunların birlikte Sayın Genel Komutan, bazen kendisi bilgisayarını açarak seçme hangi yer, birçok üye yapmış, hangi iklim sandık başı çalışmasını bitirmiş, tek tek arama ediyor. Bizler de teşkilatları ziyaretimizde bu çalışmalar yapılmış mı bakıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Torun, ara sıra ilçelerin iklim yapılacağı yönündeki iddialara ilgilendiren, bu gibi söylentilerin seçme seçme öncesi gündeme geldiğini dile getirdi.

Her ilde balaban ilçeler olduğunu ve buraların birlikte mülk tutmak isteyebileceğini ifade fail Torun, “Ama bu ‘Ben burayı memleket yapacağım, şurayı devlet yapacağım’ demekle imkânsız. Bu karşılıklı ortak akılla mufassal devamlı ayrımsız çalışmayla yapılacaktır. ‘Ben yaptım, oldu’ denecek tıpkısı görüngü değildir. Bunun rastgele seçim öncesi vatandaşa sunulmuş siyasal tıpkısı anlatım olduğunu düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: