Polonya’dan 50’ye mümasil ülkeye “cenk tazminatı” notası

Polonya yönetimi, 50’ye ülkeye Almanya’dan talep ettiği cenk tazminatını alamadığını belirterek taleplerin nedenlerinin meydan aldığı diplomatik andıç gönderdi.

Polonya Dışişleri Icra Vekili Yardımcısı Arkadiusz Mularczyk katıldığı radyo programında Polonya Dışişleri Bakanlığı’nın NATO, AKARSU ve Avrupa Konseyi üyesi 50’ye yakın ülkeye diplomatik andıç gönderdiğini açıkladı. bahis konusu notanın Polonya’nın 2. Acun Savaşı sırasında karışma altındayken uğradığı zayiat üzere Berlin hükümetinden ödence kabul etme çabalarını içerdiği belirten Mularczyk, “Burada majör olan, Polonya’nın arsıulusal arenadaki ortaklarının Berlin’den çarpışma tazminatı istenmesinin nedenlerini bilmesi. Uluslararası kamuoyunun, politikacıların ve diplomatların iddialarımızın ana dayanaklarının ne olduğunu ve 2. Acun Savaşı’ndan sonra Polonya’nın çalışarak değme tazminat almadığını bilmeleri yüce” şeklinde konuştu. Mularczyk, geçtiğimiz Ilk Teşrin kocaoğlan başında Almanya’ya verdikleri notaya daha ayrımsız cevap alamadıklarını hatırlattı. Polonya’nın tazminata ait talebinin mihman, mankafa dönülmez ayrımsız değişmeyen olduğunu, politik benzeri karar olmadığını ve seçim kampanyasıyla ilgisinin bulunmadığını akseptans etmeleri amacıyla Almanya’ya antlaşma verdiklerini söyleyen Mularczyk, Açıklık kocaoğlan başında konuya ilgilendiren temaslarda bulunmak için Almanya’ya gideceğini duyurdu.

Polonya, 2. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyasının ülkede kez açtığı maddi ve manevi zararların tazmini amacıyla 6 trilyon 200 milyar zloti (kestirmece 1 trilyon 300 bilyon euro) arzu ediyor. Sorunun arsıulusal ülfet çerçevesinde çözüldüğünü tamlayan Almanya ise tazminat ödemeyi reddediyor. – VARŞOVA

Share: