Nazır Kurum, Rize’de “2023’e Akıllıcasına Site Buluşmaları”nda konuştu Açıklaması

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Alım, Türkiye’üstelik sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları ilgilendiren, “Şu asıl büyüklüğünde 3.2 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Halihazırda 250 bin konutumuzun dönüşümü 81 ilimizde bitmeme ediyor.” dedi.

Kültür Park’ta planlı “2023’e Makul Kent Buluşmaları” programına katılan Vekil Hava, Rize’birlikte çevrim içinde birçok program gerçekleştireceklerini belirtti.

12 Son Teşrin Düzce depreminin üzerinden 23 yıl geçtiğini anımsatan Çekicilik, depremlerde ve afetlerde ölüm edenlere Allah’tan rahmet, yaralılara felah temennisinde bulundu.

Hava, Türkiye’bile şehirlerin ve insanların geleceğinin önünde tıpkısı deprem gerçeği olduğuna dikkati çekerek, akıbet 100 yılda yaşanan depremlerde 80 bin kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yoluyla başlatılan ve Türkiye’nin yeryüzü balaban kentçilik hareketi olan Kentsel Dönüşüm Seferberliği ile 81 ilin tamamında afetlere alın risk taşıyan bilcümle binaları yenilediklerine değinen Çekicilik, şöyle konuştu:

“Dönüşümün bir benzerini Rize’da yapıyoruz. Rize hareket bölgesi değil amma maalesef sağlıksız konutlarımızın olduğu bir kent. Dolgu olmak suretiyle yapılmış binalar maharet ve sağlamlık açısından yönetmeliklerimize uygun değil. Dönüşüm sürecini hep birlikte gitmek zorundayız. Şu ana büyüklüğünde 3,2 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Halihazırda 250 bin konutumuzun dönüşümü 81 ilimizde devam ediyor. Tekrar bugüne kadar tek ülkenin üstesinden gelemeyeceği özürlü, tekaüt, şehit, gazi ailelerimize, umum ancak gelirli vatandaşlarımıza akıbet yılda 1 milyon 170 bin çatı yaptık, teyit ettik.”

Marmara ve Düzce depreminden sonraları uygulamaya geçen yapı teftiş sistemiyle 6,6 milyon aile ve gelişim yerinin denetimini tamamladıklarını nâkil Çekicilik, böylelikle 24 milyon vatandaşın depreme dayanıklı konutlarda yaşamasını sağladıklarını söyledi.

“Türkiye Yüzyılı”nda hedefleri olduğuna bel eden Kurum, “2035 yılına kadar parçalanmamış Türkiye’dahi zelzele dönüşümüne girmemiş on paralık bir alan tasarruf etmek istemiyoruz ve bu çerçevede 81 ilimizde belediyelerimiz, milletvekillerimiz, vatandaşımız ile birlikte bu tahavvül sürecini yürüteceğiz. Bunu birlikte milletimizle başaracağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu seziş çerçevesinde bu adımlarımızı atacağız.” ifadelerini kullandı.

AFAD’ın Türkiye genelinde zaman saat 18.57’birlikte “Çök-Nizam-Tutun” tatbikatı gerçekleştireceğini anımsatan Hava, kendilerinin dahi tatbikata Rize’de katılacaklarını vurguladı.

-“Balaban işlerimizi karalamaya kalkanları bile görüyoruz”

Türkiye’nin yüz yılda üretilecek işleri 20 yılda Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde yaptığına dikkati çekici Çekicilik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tam ülkemizin çokça henüz ileriye taşıma hedefimiz var. Büyüklerimiz, ‘gayesiz eş nasipsiz kalır’ diyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde “Türkiye Yüzyılı” vizyonumuz ile önder ülkeler ortada oluşmak, bundan ahir geleceğimizi bırakacağımız çocuklarımıza evlatlarımıza gönençli benzeri Türkiye artırmak için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tığ bakım üretirken, nişane üretirken, muvaffakiyet hikayeleri yazarken maatteessüf matlup üretenleri de şişman işlerimizi karalamaya kalkanları üstelik hep gelişigüzel görüyor, tanık oluyoruz. Beceriksizlikle, hisse senedi bilmezlikle, liyakatsizlikle şehirlerimizin birikimlerini heba ettiklerini görüyoruz. ‘Engelleniyoruz’ siyaseti yapıyorlar. Emniyetli olun hiçbir işlerine engel vurmuyoruz, engel olmuyoruz. Bizden ne temenni ediyorlarsa hep vatandaşımızın, milletimizin lehine talepleri gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Kimseyi ötekileştirmedik ve herkese kucak açtık ve 81 şehrimizde, 85 milyon vatandaşımız ile alay malay yürümeye, milletimize bakım etmeye, şehirlerimize im kazandırmaya Allah’ın izni milletimizin duaları ile devam edeceğiz.”

Çağ açan toplumsal hamlelerle, SELIM Öğür’nin im sancağını en üst seviyeye çıkaracaklarına bel fail Hava, “Bunu teşkilatımız ve vatandaşımız ile alay malay yapacağız. Bu evire çevire şehirden, bu evire çevire beldeden kullanılmış, umum ülkeye umar reşit ülkü liderimiz sayın Cumhurbaşkanımız, genel başkanımızı Topluluk İttifakımızı 2023 yılında baştan komutan yapacağız ve “Türkiye Yüzyılı” hikayesini bütün birlikte başlatacağız.” diye konuştu.

Rize’bile yapımı devam eden projeler

Rize’ye milyarlarca lira sayımsız ürün kazandırdıklarını tamlayan Alım, ayrımsız yandan ulus bahçesi projeleri ile kentin güzelliğine güzellik kattıklarını, farklı yandan natürel alanlardaki dokuyu siper altına alarak ati nesillere arz iyicene şekilde ulaştırmaya çaba gösterdiklerini tabir etti.

Gurur, Rize’birlikte ati nesillere bırakıt bırakacak, vatandaşların çağ alabileceği 3 kullanılmamış budun bahçesi kurduklarını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Şehrimize büyüklüğü 391 bin metrekare olan 3 kavim bahçesi kazandırıyoruz. Güneysu Kavim Bahçemizin yapımına devam ediyoruz. İnşallah, mart 2023’te vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. İyidere Ulus Bahçemizde birlikte çalışmalarımızı umum hızımızla sürdürüyoruz. Rize Suret’deki budun bahçemizin da proje çalışmalarına devam ediyoruz. Meyan ayı içerisinde ihalesini yapacağız ve 2023 yılında Rize’nin sahilini çiftteker ve reviş yollarıyla, ulus kıraathaneleriyle, botanik alanlarıyla, cins asıl nebat ve ongun türleriyle, piknik ve dinlence alanlarıyla Rize’mize kazandıracağız.”

Rize’üstelik TOKİ tarafından yatırımların devam ettiğini vurgulayan Gelgel, “Bugüne büyüklüğünde envestisman bedeli 3,2 bilyon lira olan 2 bin 903 hane ile beraber 79 dükkan ve onlarca içtimai donatı alanını yaptık doğrulama ettik. Rize’bile edimsel yatırım değeri 5 milyar teklik olan bin 965 hane, 404 şube, 240 dükkan, köy evleri, çay gelgel evleri, kavim bahçelerimiz, cami, otopark ve termal yapı ile konaklama birimlerinin yapımına bitmeme ediyoruz.” dedi.

Alım, Rize genelinde mukaddema meydana mevrut yeğin felaketlerinin de yaralarını sarmaya devam ettiklerine değinerek, “Tekmil afetzede kardeşlerimize karye evlerini yapıyoruz. Bu evlerimizi üstelik gücük ay 2023’te vatandaşlarımıza doğrulama edeceğiz. Çayeli Büyükköy’birlikte 60, Merkez Muradiye’bile 40 girmek için 100 afet konutumuzun yapımına devam ediyoruz. Vatandaşlarımıza alay verdiğimiz şekilde önümüzdeki sene bitireceğiz.” ifadelerini kullandı.

-“Altılı Ganyan masa bunları hayal etse bu projeleri yapamaz”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik balaban içtimai basamak projesi olan “İlk Evim, İlk İş Yerim”e başladıklarını aktaran Hava, milletin hangi ahit ihtiyacı olursa orada olduklarını söyledi.

Projenin, Cumhur Reisi Erdoğan’ın ortaya koyduğu basiret çerçevesinde gerçekleştirildiğine dikkati çeken Gurur, şunları kaydetti:

“İşçi, güre, hanım kardeşlerimize kontenjanlar yazmak yoluyla icar öder üzere, başkaca kiranın üstelik altında şartlarda eş sahibi olacakları projemizi başlattık. Tığ projemizi açıklar açıklamaz mücahede arkadaşlarımızla, mimar mühendis kardeşlerimizle büyük ayrımsız cansiparane çalıştık. 40 dönüş kadar kısa tıpkısı sürede 17 ilde 5 bin 615 konutumuzun temelini attık. Yani altılı masa bunları sahne etse bu projeleri yapamaz. Tığ geçmiş temellerimizi sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle attık. 7 Teşrinisani’da Ardahan ve Şırnak’ta önceki ad çekme çekimlerimizi yaptık. İnşallah umum kura çekimlerimizi mart 2023’e büyüklüğünde tamamlayacağız ve saraka verdiğimiz şekilde konutlarımızı 2 yıl süresince tamamlayacağız.”

Rize’bile 3 projede bin 100 bölük mensur edileceğini aktaran Kurum, “Güneysu’birlikte 350, Eşkâl’üstelik 673 ve Eşkal Kendirli’birlikte 77 hane yapacağız. Bunun yanı sıra esasen 300 konutluk imarlı arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Belirlediğimiz plan çerçevesinde yapabilecek. Başvurular 15 Teşrinisani’a büyüklüğünde devam ediyor.” dedi.

Kurada ismi çıkmayan vatandaşlara dahi değinen Çalım, 2023-2028 yıllarına ilişik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yoluyla konulan tıpkısı amaç olduğunu, bu çerçevede çalışmalarına devam edeceklerini vurguladı.

Rize’üstelik tarihi birikimini geleceğe yısa etmek adına büyüklüğü kestirmece 1 milyon metrekare olan 11 alanda kentsel inkılap çalışmalarına devam ettiklerini hatırlatan Gelgel, şöyle devam etti:

“Merkez’deki Çarşı ve Piriçelebi Mahallesinde, Taşlıdere’bile, Yağlıtaş’ta, Salarha’birlikte, Reşadiye’bile, Tophane’üstelik, Ortaköy’de, Kaplıca’da, Hemşin ve Çamlıhemşin’üstelik transformasyon faaliyetlerimiz mecmu hızıyla bitmeme ediyor. Yağlıtaş’ta 400 konut rezerv alanımız var. Bu ihtiraz konutları üstelik kent ortamında sıkışmış çökme riski mevcut binalardaki vatandaşlarımıza teklif edeceğiz. Konutlarımız ödemek amacıyla. Bölük bedellerini eskimemiş alacakları göz bedellerinden ehlîleşmek aracılığıyla, ayrımlı tutar varsa 15-20 yıla duyurmak kanalıyla Rize’nin merkezini koruyama bitmeme edeceğiz.”

Çekicilik, Taşlıdere Mahallesinde 133 konut, 21 dükkanın bu yıl sonuna kadar bitirileceğini, Tophane Mahallesinde 107 konut, 46 dükkan ve caminin ise yapımına devam edildiğini kaydetti.

Yağlıtaş Mahallesinde birinci etapta 465 konutun, 4 işyeri ve caminin yapımını sürdürdüklerini ve ati sene ortamında tasdik edileceğini tamlayan Çalım, şunları söyledi:

“Gene Çarşı Mahallemizde 404 büro ve 133 dükkanın yapımına devam ediyoruz. İnşallah bu konutlarımızı da 2023 yılında teslim edeceğiz. İnşallah burada açtığımız koruidor ile birlikte denizden alacağı dem ile gelişigüzel şehrin içi nefes düzlük tıpkısı kayran haline gelecek. Buradaki esnafımız dirlik içinde ayakyolu geçirecek. Salarha’üstelik 465 bölük ve 12 dükkanın yapımında ise sona geldik. Önümüzdeki günlerde doğruluk sahibi vatandaşlarımıza tasdik edeceğiz. Yeniden Merkez’bile Hayrat Mahallesinde 283 hane, 14 dükkanın yapımında sona geldik. Bu konutlarımızı üstelik yeryüzü gelişmemiş sürede teslim edeceğiz. Güneysu’de 143 konutumuz var. April 2023’te teslimlerini gerçekleştireceğiz. Bunun yanında riskli çatı kendisine belirleme edilen bin 419 basamak ve dükkanın dahi dönüşümünü sağladık. Kentsel transformasyon kapsamında bugüne kadar 135 milyon teklik icar yardımı, proje uygulaması ve devletleştirme desteği sağladık.”

Rize’birlikte İller Bankası yoluyla atılan sudan içmece suyuna ve kentçilik uygulamalarına büyüklüğünde bire bir çokça alanda mücahede yaptıklarını aktaran Hava, bugüne kadar bütün kentçilik uygulamaları amacıyla 2.6 bilyon teklik değerinde 176 projenin tamamlandığını anlatım etti.

Çalım, Ayder Yaylası’nda nöbet ve altyapının tamamının İller Bankası yardımıyla yenilediklerini, Ayder Yenileme ve Siper Projesi kapsamında TOKİ aracılığıyla sıkıntı 917 araçlık sadık otoparkın yapımına bitmeme edildiğini ve bu sene böylecene bitirileceğini ifade etti.

Programa, DOĞRU Öğür Genel Komutan Yardımcısı Hayati Kalem, YANLIŞSIZ Tümen MKYK Üyeleri Derviş Bir Numara, Bilgelik Derece, Şevki Şar, Cüneyt Yüksel, Ahmet Bilal Kıymaz, DÜRÜST Fırka Trabzon Milletvekilleri Adnan Günnar ve Ilkbahar Eş, DÜRÜST Öğür Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Hisse Senedi Çakır, SELIM Fırka Gümüşhane Milletvekilleri Hacı Osman Akgül ve Âlem Pektaş, DOĞRU Öğür Kalabalık Milletvekilleri Şenel Yediyıldız ve Dayanıklı Gündoğdu, AK Öğür Giresun Milletvekilleri Sabri Öztürk ve Haysiyet Kültürlü üstelik katıldı.

Share: