Cevizin tarladan sofraya yolculuğu başladı

Cevizin tarladan sofraya yolculuğu başladı

Koz bahçelerinde hasat işlemleri başladı

DENİZLİ – Denizli’üstelik dikim alanları seçme güzeşte aktarılma küsurat ve soylu erki anlamda az çok şanlı tıpkı yere topluluk olan Ceviz bahçelerinde hasat işlemleri başladı. Gündeş koz bahçelerindeki hasat işlemlerinde geçer not makineler yardımıyla üreticiler hem işçilik hem bile ahit yönünden şişman ölçüde artırım sağlanmasından sevinme duyuyor.

Türkiye’nin ceviz üretim merkezlerinden biri olan Denizli’da üreticiler hasada başladı. Acıpayam ilçesine sadık Ucarı Mahallesi’nde mevcut Mehmet Manisalı’ya ilgilendiren Koztepe Çiftliğinde yapılan koz hasadına Acıpayam Kaymakamı Mustafa Gürbüz, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Şakir Çınar, Acıpayam Belediye Başkanı Dr. Hulusi Şevkan, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Yasin Semavi, Acıpayam İlçe Tarım ve Orman Müdürü Abdurrahman Oymak ile İl ve İlçe Müdürlüğü ustalık personeli katıldı.

İşletme sahibi Mehmet Manisalı yapılan makineli hasat, ceviz soyma ve kurutma işlemleri üzerine detaylı bilgiler verirken, gündeş tarım tekniklerinin kullanımı sebebiyle işçilik ve antlaşma yönünden balaban ölçüde tasarruf sağladıklarını sözlerine ekledi.

“Türkiye’nin arz haddinden fazla koz üreten ili konumunda olacaktır”

2022 yılı koz hasadının yerli çeşitlerde 30 Eylül tarihi itibariyle başladığını ve halen devam ettiğini belirten İl Müdürü Şakir Çınar, “İlimizde yapılan koz yetiştiriciliğinde esas kitap olarak yetiştirilen Chandler, Şebin, Bilecik, Fernor çeşitleri ve makro miktarda bizatihi derkenar tescilsiz yerli cevizler saha almaktadır. İlimizde koz yetiştiriciliği akıllıca iklim, yer, yerey yapısına göre bilcümle ilçelerimizde yapılmakla gelişigüzel ağırlıklı olarak Acıpayam, Bozkurt, Çal, Çameli, Çivril, Güney, Tavas ilçelerimizde gerçekleştirilmektedir. Ceviz yetiştiriciliği ülkemizde gün günden artım göstermektedir. İlimiz koz alanları 114 bin 530 dekara erişmiş olup, ülkemizde kayran itibarıyla bir numara istihsal bakımından dördüncü tam yer almaktadır. Bu alanların çoğu yıpranmamış üretim olduğu üzere önümüzdeki 10 sene ortamında ilimiz Türkiye’nin sunma çok ceviz üreten ili konumunda olacaktır. Üretimin artmasıyla üreticimizin sağlık seviyesinin yükselmesi ve nedeniyle köyden kente göçün birlikte nazik ölçüde önlenmesi sağlanacaktır” dedi.

Share: