Samsun ekonomi haberleri… Bafra Ovası’nda “8. Çeltik Hasat Şenliği”

Samsun’un Bafra ilçesinde “8. Çeltik Hasat Şenliği” gerçekleştirildi. 2 bin 200 çeltik üreticisinin 128 bin dekar alanda çeltik üretimi yaptığı ovada düzenlenen etkinlikte Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Görgüsüz, biçerdöverle çeltik hasadı yaptı.

Karaburç Mahallesi’nde planlı şenliği katılan Ilbay Dağlı, çiçekle karşılandı. Tören Düzeni konuşmalarının arkası sıra mütekellim Vali Dağlı, “Bafra’mız çokça eli nimetli topraklar üzerinde. Deli Dolu insanları, su kaynakları, iki işaret hatta arada sırada üç im alınabilen bereketli toprağı ile ülkemiz amacıyla haddinden fazla yetişkin yasakçı. Türkiye’yi besleyebilecek olan bire bir lokasyondayız. Bu büyüklüğünde potansiyelimiz, bu büyüklüğünde imkanımız var. Bu alanları daha de bol arkaç beyan etmek kanalıyla, bunu bile yapmamamız içi hiçbir illet yok. Henüz neler yapmamız diye düşündüğümüzde birincisi temas sene şu mülk etti bu etmediydi daha çok konuşmamamız lazım bu çağda. Neler fora etmek lazım? Verilen fiyatların çokça haddinden fazla bereketli olduğunu alelhusus fındık, çeltik, mısır bunu özellikle beyan etmek istiyorum. B anlamda Cumhurbaşkanımıza müteşekkiriz, Bafralılar namına. Neler yapmamız gerekir diye düşündüğümüzde üretim planlamamızı biraz elan dikkate alamız gerekir. Yani bu sene hangi büyüklüğünde sevimli lamba karpuzu etmekte, ne büyüklüğünde güç mısır tohum bunlarla ilişkin bizim kaymakamlığımız bünyesinde yapmış olduğumuz bire bir mücahede var. Bunu şu zaman ekincilik bakanlığımızla geliştiriyoruz. Onun konusunda müracaat etmek kanalıyla Bafra’daki çalışmayı tığ Türkiye’ye benzer tıpkısı müşabih yerine ortaya koyabiliriz. Özge yapmamız gereken konuştuğumuz amma imdi tıpkı dakika geçmiş gerçekleştirmemiz gerektiğini düşündüğüm markalaşmayı sağlamamız lazım. Hele pirinçte markalaşma bizim için serencam aşama mefret. Yani Bafra’nın pirinci çuvallara doldurulmak aracılığıyla bambaşka bir yerlere götürülüp orada paketlenip oraların ismi verilmemeli. Amma sonuçta kâffesi bizim memleketimiz bu konuda ayrımsız şeyimiz bulunmayan. Ancak Bafra’nın pirinci Bafra pirincidir. Bunu tığ Türkiye’ye bu şekilde pazarlamamız, satmamız gerekir” dedi.

Ilbay Dağlı’nın konuşmasının peşi sıra öğrenciler vasıtasıyla folklor gösterisi ile devam eden etkinlikte Bafra pirincinden yapılan pilav yeme yarışmasında ilginç anlar yaşandı. Etkinlik sonunda Vali Dağlı, biçerdöverle çeltik hasadı yaptı. Biçerdöverden nazil Vali Görgüsüz, “Biçerdöverimizi kullandık, hasadımızı yaptık. Güzeşte sene de sürmüştüm bildiğiniz kabil. Aslında çokça yalınç. Hoş, çoğalan kazançlar olsun, taneleri bol olsun” ifadelerini kullandı.

Hasat sonrası Bafra pirincinden yapılan pilav ikramıyla etkinlik sonuç buldu. – SAMSUN

Share: