Bulgaristan’a dış satım şahika yaptı

Türkiye’nin Bulgaristan’a ihracatı, temmuz ayında 483 milyon 279 bin dolarla tam zamanların en efdal mahiye rakamına ulaştı.

Türk ihracatçıları, benzeri süredir salgın ve jeopolitik gelişmelerden kaynaklanan endişeleri çalmak ve pazarı çeşitlendirmek amacıyla alternatif pazarlara iri önem veriyor. Dünyanın ciharıyek yanına gerçekleştirilen tecim heyetleri ve uluslararası fuarlara ortaklık özellikle tutmak için bu çalışmalar üstelik alternatif pazarlarda ihracat rekorlarıyla meyvelerini veriyor.

AA muhabirinin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere bakarak, firmaların ihracatta izledikleri bu çalışkan stratejilerle Türkiye’nin Bulgaristan’a ihracatı, 483 milyon 279 bin dolarla tamlık zamanların yer faziletkâr maaş rakamına ulaştı.

Sonunda Türkiye’nin Bulgaristan’a yaptığı ihracat orak ayı ayında geçen yılın aynı dönemine bakarak yüzdelik 82,5 arttı. Bulgaristan’ın Türkiye’nin gerçekleştirdiği dış satımdaki payı de yüzde 2,6 oldu.

Bulgaristan, temmuz ayında Türkiye’nin sunma çok ihracat yaptığı onuncu talih oldu.

Endüstri ve madencilik ürünleri öne imdi

Bulgaristan’a yer aşkın aut satımı 226 milyon 165 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü gerçekleştirdi.

Kimyasal maddeler ve mamullerini, 47 milyon 768 bin dolarla polat, 37 milyon 280 bin dolarla çipo ve çipo dışı metaller, 34 milyon 978 bin dolarla madencilik ürünleri, 28 milyon 72 bin dolarla faaliyet ve elektronik sektörleri izledi.

Ülkeye en az ihracat fail sektörler ise 54 bin dolarla sefine yat ve hizmetleri, 57 bin dolarla ziynet bitkileri ve mamulleri, 60 bin dolarla zayıf ürün ve mamulleri, 121 bin dolarla yaman, 142 bin dolarla farklı sanayi ürünleri oldu. İklimlendirme sanayii da temmuz ayında ülkeye 10 milyon 913 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi.

İhracat artışında de kimyasal maddeler ve mamulleri başı çekti

Bulgaristan’a değer bazında ihracat artışında dahi kimyasal maddeler ve mamulleri başı çekti. Kimyasal maddeler ve mamullerinin aut satımı ülkeye 187 milyon 490 bin dolar arttı.

Bu sektörün peşi sıra Bulgaristan’a madencilik ürünleri 23 milyon 782 bin dolar, çelik sektörü 8 milyon 706 bin dolar, canlılık ve elektronik sektörü 8 milyon 438 bin dolar, iklimlendirme sanayii 2 milyon 875 bin dolar dış satım artışı kaydetti.

Bulgaristan’a arz çok Ankaralı şirketler ihracat yaptı

Temmuz ayında Bulgaristan’a yer aşkın Ankaralı şirketler dış satım yaptı.

Bu dönemde ülkeye Ankara’dan 207 milyon 698 bin dolar tutarında ihracat yapıldı.

Bulgaristan’a İstanbul’dan 144 milyon 751 bin dolar, Kocaeli’nden 24 milyon 797 bin dolar, İzmir’den 11 milyon 413 bin dolar, Bursa’dan 11 milyon 294 bin dolar tutarında ihracat gerçekleşti.

Bulgaristan’de laboratuvar krizi: TIR’lar 3 gündür beklemede

 

Türkiye’den Bulgaristan vatandaşlarına vize muafiyeti!

 

Share: