Çin’den, Tayvan’a ‘barışçı yeniden birleşme’ mesajı

Çin, BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyareti sonrası gerilimin arttığı Tayvan’a ilgili yayımladığı politika belgesinde, Tayvan ile ideolojik ve içtimai farklılıkların tanınması temelinde “barışsever baştan birleşme” hedefini vurguladı.

Çin Kızıl Partisinin (ÇKP) Tayvan sorunun çözümünü ve Çin’in yeniden birleşmesini “tarihi fariza” kabul ettiğinin ifade edildiği belgede, “Barışçı baştan birleşmeyi keşfetmek için mecmu samimiyetimizle ve elimizden gelen herhangi bir çabayı göstereceğiz” denildi.

‘Gerekirse ağır kullanırız’ mesajı

Belgede, Pekin’in birleşme amacı doğrultusunda icabında dokunaklı istimal seçeneğini hafi tuttuğunu, ama bunun Tayvan’ın Çinli halkını uğur almayacağı, aut müdahalelere ve ayrılıkçı eylemlere defans amaçlı olacağı belirtildi.

Çin: Gerilimin sorumlusu Tayvan hükümeti

Serencam dönemde Pelosi’nin ziyareti ve Çin’in ada çevresinde yürüttüğü tatbikatlarla tırmanan gerilimin sorumlusu namına Tayvan’daki hükümete ve onu destekleyen aut güçlere değinilen belgede, “Boğaz’ın iki yakası arasındaki ilişkilerde gerilime, Demokratik İleri Öğür (DPP) otoritelerinin eylemleri faktör olmuştur. Bu eylemler, bölgede sulh ve istikrarı zılgıt etmekte, barışsever baştan toplaşma olanaklarını kısıtlamaktadır. Aut güçler bile ayrılıkçılıkların provokatif eylemlerini cesaretlendirmiş ve desteklemiştir” ifadeleri vadi aldı.

Yegâne mevki, iki sistem

Belgede Çin’in bir tane bir ülke olduğu ve Tayvan’ın onun parçası olduğu, adanın hiçbir ahit ayrı ayrımsız fehamet olmadığı ve bu statüsünün değiştirilemeyeceği söylenerek, şunlar kaydedildi:

Barışçı baştan birleşme ve ‘biricik ülke, iki herkes’ anlayışı, Tayvan sorununun çözümü ve millî birliğe ulaşılması üzere anne ilkelerdir. Barışçı yeniden birleşmeyi çıkarmak için temel karanın ve Tayvan’ın ayrı ideolojilere ve sosyal sistemlere topluluk olduğunun kabul edilmesi gerekir. ‘Yegâne mutluluk, iki dizge’ soruna yeryüzü eksiksiz hal olacaktır. Bu, demokratik ilkeler temelinde, gür, niyete dair, barışçı çözümü ve rastgele iki tarafın de faydasını hedefleyen ayrımsız yaklaşımdır. Toplumsal sistemlerin farklılığı, ne yeniden toplaşma uğrunda ayrımsız engel ne dahi ayrılıkçılığın gerekçesi cins.

Washington yönetimine mesajlar

Washington yönetimine müteveccih mesajların birlikte saha aldığı belgede “ESIR’da bazen güçler, Tayvan’ı Çin’e alın piyon adına almak istiyor. Şayet onlara izin edilirse, Boğaz’daki gerilim artmaya bitmeme edecek, Çin-ABD ilişkileri elan çok zarar görecek ve bu ebat KÖLE’nin kişi çıkarlarını da zedeleyecektir” denildi

Ne olmuştu?.

Pelosi ve beraberindeki 5 nefis Kongre heyetinin güzeşte hafta yaptığı müzakere, Cezire’yı topraklarının parçası gören Pekin’in tepkisini çekmişti. Çin, 2 ve 3 Ağustos’taki ziyaretin ardından Cezire çevresindeki askeri tatbikatlara başlamıştı. İlk özellikle 4-7 Ağustos’ta düzenleneceği açıklanan tatbikatlar, öngörülen takvimin ötesinde sürdürülmüştü.

Çin-Tayvan krizi

Çin’da İkinci Acun Savaşı’nın arkası sıra çıkan çöz savaşta Mao Zıdong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949’de iktidarı ele geçirmesi ve Çin Ahali Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan etmesi konusunda Kampana Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintang) üyeleri, Tayvan’a yerleşip 1912’birlikte kurulan “Çin Cumhuriyeti” iktidarının Ada’bile devam ettiğini ati sürerek istiklal car etmişti.

Bu girişim, Çin yoluyla kabul edilmese bile Tayvan temsilcileri, 1971’e kadar Konfedere Milletler (BM) Genel Kurulunda Çin’i künde etmişti. 1950’ler ve 1960’larda çok sayıda ülkenin diplomatik aksata tercihini Çin Cumhuriyeti’nden Çin Umum Cumhuriyeti’hangi çevirmesinin arkası sıra 1971’bile BM Genel Kurulunda yapılan oylamada, Pekin hükümetinin Çin’in tek meşru temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan’ın uluslararası örgütlerdeki konumu belirsiz hale gelmişti.

Çin, Tayvan’ın öz topraklarının parçası olduğunu savunuyor

Pekin yönetimi, “Tek Çin” ilkesini benimseyerek Tayvan’ın öz topraklarının parçası olduğunu savunuyor. Çin, derbent ve çevresindeki askeri varlığının birlikte Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız milletvekili diplomatik ilgiler kurmasına, BM’dahi ve sair uluslararası kuruluşlarda dubara edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini yiyecek koşuyor.

Pelosi: Çin’in Tayvan’ı izole etmesine cevaz veremeyiz

 

Çin-Tayvan krizi, savunma sanayinin devlerine yaradı: Satışlar katlandı!

 

Tayvan: Çin’e ait 39 cenk uçağı ve 13 sefine Ada çevresinde

 

Çin’den Tayvan açıklaması: Gerginliğin tek sebebi ÇAKER’dir

 

Çin, Tayvan çevresinde tatbikatları sürdürüyor

 

Çin, Pelosi’ye müeyyide kararı aldı

 

Share: