Bölgesel masa başı ve saha tatbikatı gerçekleştirildi

Konya’da, Türkiye Afet Engelleme Planı’nın (TAMP) uygulanabilirliğini bırakmak, esas ve bindi hal ortağı kurumlarda farkındalık yapmak, planlardaki beklenir emek ve eksiklikleri tespit edebilmek üzere lehçe masa başı ve vadi tatbikatı yapıldı.

Valilik koordinesinde, Beyşehir ilçesindeki Atabey Gençlik ve Eğitim Bilimi Kapı’nda planlı tatbikata, Konya İl Afet ve Ivedili Ebat Müdürlüğünün (AFAD) yanında Afyonkarahisar, Aksaray, Niğde ve Karaman AFAD ekipleri üstelik katıldı.

Farklı etaplar halindeki tatbikata, polis güçleri kontrol istirdat, hususi harekat timi, bitirmiş karışık izleme köpeği, İlçe Açıkgöz Komutanlığına merbut Bot Komutanlığı ekibi, evcil bindi ve UMKE ekipleri, AFAD gönüllüleri ile çeşitli STK’ların temsilcileri katıldı.

Tatbikatta senaryo gereği, dağlık alanda yatık kalan ve kaybolan 10 kişilik grup ile 5 şahsiyet öğrenci grubunun bulunduğu teknenin alabora olması sonucu gölde yapılan taharri kurtarma operasyonları uygulama edildi.

Başarıyla tamamlanan tatbikatın arkası sıra AFAD Konya İl Müdürü Nasip Tosun, gazetecilere, TAMP Planı kapsamında 5 ili havi lehçe ayrımsız masa başı ve düzlük tatbikatı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Senaryolar gereği, mahsur kalma, zayi ve gark vakalarını konu aldıklarını aktaran Kele, “Tatbikatı, 23 kıyamet say grubu ve destek hal ortaklarıyla yürütme ettik. seçme kıran veya evgin nitelik olduğunda kimin neleri yapabileceği masa başında değerlendirildikten sonraları sahada kılgı edildi.” diyerek konuştu.

Kele, AFAD’ın Türkiye’nin ortak gücü olduğunu belirtti.

Afetlere amade bulunmanın iri ehemmiyet en ettiğini vurgulayan Tosun, “Rastgele can afete hazırsa, Türkiye afete amade demektir. ‘Bana tıpkı özdek olmaz’ dememeli, esas kıyamet bilinci eğitimleri almalıyız. Ülkemizdeki herkesi AFAD gönüllüsü olmaya davet ediyor, bu eğitimleri almalarını istiyorum.” ifadesini kullandı.

Share: