Bitlis OSB’de çığır yüksekokulu açılacak

Bitlis Eren Üniversitesinin (BEÜ) Organize Endüstri Bölgesinde (OSB) iz yüksekokulu açılması üzere Yükseköğretim Oturmuş’na (YÖK ) sunduğu teklif onaylandı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya bakarak, Lisansüstü Eğitim Bilimi Enstitüsü, 6 fakülte, 2 yüksekokul ve 8 meslek yüksekokulunu bünyesinde barındıran BEÜ, yıl içinde kurulan Afiyet Bilimleri Fakültesinin beraberinde tıpkısı patika faziletli okuluna de kavuştu.

Rektörlüğün, “Bitlis Birleştirme Endüstri Bölgesi Iz Yüksekokulu”nun açılması talebi YÖK tarafından kabul görülerek onaylandı.

Rektör Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, OSB Patika Yüksekokulu’nun, toprak ve büyüklük sanayisinin gerekseme duyduğu hikmet ve beceriye cemaat nitelikli kayırıcı gücünün yetişmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Yüksekokul binası ve müştemilatının, OSB’de eğitim bilimi ve toplumsal tesisler üzere ayrılan alanda mensur edileceğini bildiren Elmastaş, şunları kaydetti:

“YÖK marifetiyle, Yükseköğretimden Endüstriye Kalifiye İnsan Gücü Yetiştirilmesi Projesi kapsamında OSB’lerde kurulan MYO’lara mektepli başına korkulu oranlarda isteklendirme ve destekler sağlanmaktadır. OSB Patika Yüksekokulumuz, oluşum, makina, mekatronik, elektrik ve besin bölümleriyle ilkin Bitlis OSB’deki fabrikalar gelmek üzere uran amacıyla gerekseme duyulan nitelikli öge yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Yüksekokulumuzun üniversitemiz, ilimiz ve bölgemiz üzere balkı hayır olmasını diliyorum. Yüksekokulun kurulmasında şişman destekleri olan YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’ın şahsında eksiksiz YÖK üyelerimize şükranlarımı arz ederim.”

Tababet fakültesi ve farklı akademik birimleri kurmayı hedeflediklerini aktaran Elmastaş, OSB’de eğitim için ayrılan arazinin tahsisini gerçekleştiren Bitlis Valisi Oktay Çağatay’a, ekol binasının yapımını üstlenen Muazzez Holding Umumi Heyet Başkanı Ahmet Aziz’e, okulun kurulum sürecinde verdiği desteklerinden ortalık DOĞRU Öğür Umumi Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz’e, YANLIŞSIZ Öğür Bitlis Milletvekilleri Birim Kiler ve Cemal Taşar ile Şehremini Sayın Nesrullah Tanğlay’a teşekkür etti.

Share: