Engelli erat “Bahtiyar Çarşamba” projesiyle doyasıya eğleniyor

Toyluk ve Spor Bakanlığı himayesinde ölçülü “Mutlu Çarşamba” projesi çerçevesinde Bitlis’in Tatvan ilçesinde kıpırdak sakat ayrıntılar spor yaparak doyasıya eğleniyor.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının 81 ilde eş anlı namına başlattığı “Bahtiyar Çarşamba” projesinde özürlü fertler hem spor yapıyor hem birlikte doyasıya eğleniyor. Tatvan İlçe Toyluk ve Spor Müdürlüğü koordinesinde yürütülen “Mutlu Çarşamba” projesi, özel eğitimli zinde ve çocukların eğitimine destek oluyor. Tatvan spor salonunda gelişigüzel çarşamba günü resmi ve hususi rehabilitasyon merkezlerinde bulunan engelli çocuk ve gençlere mütenevvi aktiviteler yapılarak fiziksel ve ruh bilimsel gelişimlerine ulama sağlıyor.

Tatvan’da balaban ilgi gören projeye katılım sağlayan 80 özel bala; basket, atletizm, futbol, uçan top ve alan topu kadar birçok spor branşında aldıkları eğitimle doyasıya eğleniyor. Eğitimlerin arkası sıra enstrüman eşliğinde halay çekici özürlü bireyler, unutulmaz tıpkısı dönüş geçiriyor.

Meslek öğretmenleri ve ehlivukuf antrenörler eşliğinde gerçekleştirilen projenin çokça liyakatli olduğunu söyleyen Tatvan İlçe Toyluk ve Spor Müdürü Erek Yanlışsız, projenin engelli bireylerin fiziksel ve psikolojik gelişimlerine yardım sağladığını belirtti. Müdür Ak, “Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlemiş olduğu bu proje her çarşamba günü ‘Bahtiyar Çarşamba’ adı altında ilçemizde bile yapılmaktadır. Resmi, özel rehabilitasyon ve terbiye aplikasyon okullarından gelen misafirlerimizi burada hem fiziksel ve ruhsal çalışmalarını hem birlikte dolgunca antlaşma geçirmelerini nail olmak istiyoruz. Okul öğretmenleri ve bilirkişi antrenörlerimiz eşliğinde yapılan bu çalışmaların çok kudretli geçtiğini düşünüyoruz. Haddinden Fazla bol dönütler alıyoruz. Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı ile rehabilitasyon merkezlerine teşekkür ederiz. Yaklaşık 80 öğrencimizin yararlandığı bu proje haddinden fazla başarılı bire bir şekilde devam etmektedir” dedi.

Bu proje ile engelli çocukların kendi aralarında domuzuna ayrımsız demet kurduğunu ve ailelerin birlikte bundan çevre çokça mutlu olduğunu dile getiren Özel Terbiye Öğretmeni Gülseven Durmuş ise “Hakeza tıpkı projeyi hayata geçirdikleri amacıyla Toyluk ve Spor Bakanlığına teşekkürname ediyorum. Öğrencilerimizi ahenktar ayrımsız şekilde 3 aydır spor salonuna getiriyoruz. Öğrencilerimize ruhsal ve toplumsal anlamda çok evire çevire inhilal oluyor. Dallar kendi aralarında adamakıllı aynı ilişki kuruyorlar ve aileler bu durumdan çokça memnun. Bizlere mankafa dönütler çokça çok oluyor. Bu anlamda gelişmeler çok kudretli oluyor. Toyluk ve Spor Bakanlığına, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ve Tatvan İlçe Bilgisizlik ve Spor Müdürlüğüne çokça teşekkür ediyorum. Bu çalışmaların ardı ve arkasının kesilmemesini kâm ediyorum. Alelhusus engelli olan öğrencilerin içtimai ve gelişigüzel anlamda berrak olmaları gerekiyor. Genişlik azından bildirişim anlamında çocuklarda kendilerini bir birey yerine tabir etmeleri açısından çok müfit görüyorum. Öğrencilerimize haddinden fazla iyi geldi. Spor salonuna gelince öğrencilerimiz amiyane rahatlıyor, baziçe oynuyor ve değişik spor aktivitelerini ika imkanı buluyorlar. Evde dahi bu model çalışmalar yapınca ailelerinde haddinden fazla hoşuna gidiyor. Güzelce gelişmeler görüyoruz” diye konuştu. – BİTLİSShare: