Beylikdüzü Sivas Kurultay Binası ve 4 Ilkgüz 1919 Gençlik Merkezi Açıldı

Beylikdüzü Belediyesi’nin Milli Savaşım ruhunu ilçede yaşatmak amacıyla hayata geçirdiği Beylikdüzü Sivas Kurultay Binası ve 4 Eylül 1919 Gençlik Merkezi hizmete açıldı. 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 103.yıl dönümünde ilçeye kazandırılan merkezin cephesi, Sivas Kongresi’nin yapıldığı bina ile birebir tıpkı tasarlanarak mensur edildi. Açılış töreninde konuşan Beylikdüzü Şehremini Mehmet Tasavvur Kötürüm, “Ülkemizin içinden geçtiği bu takatli günlerde ihtiyacımız olan ağırbaşlı ve ilhamı geçmişimizden alıyoruz. Cumhuriyetimizin bakir nesillerine bakım edecek olan bu yapı, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şeyin olmadığına dayalı inancımızı tazeliyor” dedi.

Beylikdüzü Belediyesi’nin, Milli Mücadele ruhunu ilçede hakim etmek amacıyla hayata geçirdiği Beylikdüzü Sivas Kongre Binası ve 4 Eylül 1919 Toyluk Merkezi hizmete açıldı.

Küşat törenine, Beylikdüzü Şehremini Mehmet Uğur Çalgın’ın yanı sıra; CHP İstanbul Milletvekilleri Ulu Şeker, Sibel Özdemir, Özgür Karabat, Turan Aydoğan, CHP Fırka Meclis Üyesi Sadakat Kılıç, 24. dönme CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Esenyurt Şehremini Eksiksizlik Bahir Bozkurt, Kars eski Belediye Reisi Toy Alibeyoğlu, Demir Kol Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Çipo, kaza protokolü, siyasal partilerin el ve ilçe temsilcileri, STK’lar ve vatandaşlar iştirak sağladı.

Programda, Sivas ahali oyunları ekibinin gösterisi ile Sivaslı sanatkâr Kaynak Dağdelen’in çalgı dinletisi iri gusto topladı.

“SİVAS KONGRESİ, MİLLET EGEMENLİĞİNE RACI YENİ BİR DEVLETİN DOĞUŞUNUN MÜJDECİSİDİR”

Küşat töreninde yaptığı konuşmada, Sivas Kongresi’nin önemine özen calip Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Tasavvur Sakat, şunları söyledi:

“103 yıl evvel zaman toplanan Sivas Kongresi’nde manda ve himaye reddedilerek vatanın bölünmez bütünlüğü akseptans edildi. Sivas Kongresi, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde milletimizin istiklal amacında verdiği Milli Mücadele’nin fitilinin ateşlendiği gündür. Sivas Kongresi, ulus egemenliğine müstenit kullanılmamış benzeri devletin doğuşunun müjdecisidir. Sivas Kongresi, Milli Savaşım’nin eke aktörlerinden olan kadınların örgütlenmesine birlikte ön ayak olmuştur. Böyle hususi aynı günde ilçemize, Beylikdüzü Sivas Kongre Binası ve 4 Ilkgüz 1919 Bilgisizlik Merkezi’ni kazandırmaktan kıran çok mutluyuz. Sivas Kongresi’nin yapıldığı binanın replikasını iri tıpkısı titizlikle nesir ettiğimiz bu yapı, Milli Savaş ruhunu özellikle ayrıntılar ve çoluk çocuk oluşmak için umum komşularımıza yaşatacaktır. İçerisinde; Sivas Kongresi Salonu, sergi salonları, eğitim bilimi sınıfları, katalog, sondaj merkezi, robotik kodlama atölyesi, avrat ahali sanatları atölyesi mevcut merkezimiz Cumhuriyetimizin eskimemiş nesillerine hizmet edecek. Bu merkezin ilçemize kazandırılmasında bizlerle iş birliği işleyen Beylikdüzü Sivaslılar Toplumsal Teavün ve Ekin Derneği ile merkezimizin inşasını üstlenen Demir Kol Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Çıpa’e teşekkürname ediyorum.”

“AYDINLIK GELECEĞİN FAKAT GENÇLERLE BERABER İNŞA EDİLEBİLECEĞİNE İNANIYORUZ”

Konuşmasının devamında gençler amacıyla çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Başbuğ Inmeli, “Bugün ülkemizin kuruluşunda olduğu kadar, entelektüel geleceğin ancak gençlerle bu arada mensur edilebileceğine inanıyoruz. Beylikdüzü’nde yaptığımız yatırımların balaban çoğunluğunun, gençlerimize ve geleceğimize yatırım niteliğinde olması üstelik bundandır. Beylikdüzü Belediyesi olarak eğitimden istihdama, bilimden teknolojiye, sanattan spora kadar değme alanda hayata geçirdiğimiz proje ve çalışmalarla gençlerin umudunu zinde tutmaya devam edeceğiz. Potansiyellerini gerçekleştirmeleri amacıyla onlara imkan ve olanak sağlamanın çabası içerisinde olacağız. Ülkemizin içinden geçtiği bu kavi günlerde ihtiyacımız olan güç ve ilhamı geçmişimizden alıyoruz. Bu yapı, üstesinden gelemeyeceğimiz tek şeyin olmadığına dayalı inancımızı tazeliyor. Beylikdüzü’nde halkımıza Atatürk unsur ve inkılaplarının ışığında hizmet etmeye bitmeme edeceğiz” dedi.

DEMİR: “GENÇLİĞİ OLMAYANIN GELECEĞİ OLAMAZ”

Çıpa Kadro Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir dahi “Sivas’takinin birebir aynı olan bu binanın arka katında gençlerimize çok domuzuna tıpkı katalog yaptık. Başkanımız Mehmet Tasavvur Sakat’ın burada çoluk çocuk için tıpkısı katalog önermesi beni banal çok duygulandırdı. Seçme siyasetçiden bunu bekliyoruz. Toyluk haddinden fazla muhteşem, gençliği olmayanın geleceği olanaksiz. Gençliğe ayar verip yüklenmek lazım” diye niteleyerek konuştu.

GÜNAY: “4 EYLÜL ANLAŞILMASI VE ANLATILMASI GEREKEN KIYMETLİ BİR DOLAŞMA”

Beylikdüzü Sivaslılar Toplumsal Yardımlaşma ve Firez Derneği Başkanı Eyyüp Günay ise “Bugün, anlaşılması ve anlatılması müstelzim eşsiz tıpkısı aktarilma. 4 Ilkgüz Türk milletinin; aynı karış toprağına, dalgalanan bayrağına, okunan ezanına, dini ve milli değerlerine sahip çıktığı gündür. 4 Ilkgüz bire bir zamanda Dünya Sivaslılar Günü’dür. Burada emeği geçen herkese teşekkürname ediyoruz” dedi.

Konuşmaların peşi sıra Başkan Sakat ve beraberindeki heyet binayı gezdi.Share: