ABD’den primat çiçeği virüsü uyarısı!

Genelde Afrika kıtasının belli bölgelerinde tespit edilen primat çiçeği hastalığı akıbet aylarda onlarca ülkede tayin edilmeye başlandı.

Aralarında Türkiye, İspanya, ÇAKER, İngiltere, Portekiz ve Fransa’nın bile olduğu onlarca ülkede binlerce insanda tespit edilen primat çiçeği hastalığına karşı yetkililerin açıklama ve uyarıları gündemden düşmüyor.

Resmi verilere göre 6.617 vakanın görüldüğü BENDE’da ünlü aynı bilim insanı hastalığın çıkma yöntemlerini halkoyu ile paylaşarak çok net uyarılarda bulundu.

Sözcü’dahi vadi alan habere bakarak, bulaşıcı emraz uzmanı olan Dr. Linda Yancey, “Bu virüs genelde ciltte ilişki marifetiyle bulaşıyor. Fakat havadaki damlacıklarla birlikte kimi zaman bulaşabiliyor. Bu açıdan Kovid-19’u anımsatıyor ama genelde bu şekilde bulaşmıyor. Ancak bu virüs asıl yerine bağlantı ile bulaşıyor” dedi.

Dr. Yancey, “Bu hastalığın genelde cinsel ilişkiyle bulaştığı söyleniyor fakat bunda dahi seksüel temas var. Bu format raks ederken da muteber, öpüşürken bile, tokalaşırken üstelik ve hatta güreşirken ya birlikte spor yaparken de geçerli. Bağlantı yolu sunu balaban riziko unsuru” dedi.

Virüsün nesneler üstünde kalabilme özelliği olduğunu öne süren bilim kadını, “Bu virüsün servet kabilinden nesneler üzerinde günlerce kalma ihtimali çokça erdemli. Dünyalık, kapı kolu, ahzüita sepeti kadar nesneler hastalığın bulaşması amacıyla risk oluşturuyor” dedi. Ünlü bilim insanı halk dezenfektanlarının ve sabunların virüsü öldürmede faziletkâr etkisi olduğunu söylerken gene de sosyal meydanlık kurallarına uyulması gerektiğini altını çizdi.

Yancey, okulların gine açılmasıyla alay malay vakaların artmasından keder ettiğini bile dile getirdi.

İspanya’de taklitçi çiçeği: Vaka sayısı 5 bini geçti

 

4 yaşındaki çocuğa maymun çiçeği bulaştı!

 

Adlı doktordan ikaz: Maymun çiçeğinin bulaşacağı tesisleri açıkladı!

 

ABD taklitçi çiçeği nedeniyle evgin nitelik zar etti

 

Share: