Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı “Bildirme mekân dostu Akdeniz kenti”ni seçecek

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yoluyla, yer çevre dostu Akdeniz kentine, İstanbul Kasaba Dostu Şehirler Ödülü verilecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, İstanbul Belde Dostu Şehirler Ödülü’ne ilgilendiren toplumsal medya hesabından, “Arz kasaba dostu Akdeniz kentini seçiyoruz. Bakanlığımızca düzenlenen, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin yer, ilçe, devlet ve büyükşehir belediyelerinin başvurabileceği İstanbul Belde Dostu Şehirler Ödülü için sonuç başvuru tarihi 30 April.” çağrısında bulunuldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Devleti yoluyla akçalanmış edilen İstanbul Çevre Dostu Şehirler Ödülü’nün verilmesinin 2013 yılında İstanbul’de gerçekleştirilen Akdeniz’in Bahir Ortamı ve Ibik Bölgesinin Korunması Barselona Sözleşmesi 18. Taraf Ülkeler Toplantısında (COP 18) kararlaştırıldığı tabir edildi.

İstanbul Yer Dostu Şehirler Ödülü’nün, Mürekkep Milel (BM) Mekân Programı- Akdeniz Eylem Planı (UNEP-MAP) kapsamında dimdik ayrımsız Akdeniz ve lep vizyonunun gerçekleştirilmesinde şehirlerin ve evcil yönetimlerin rollerini ve katkılarını ölçüm ika çağrısını yinelediği bildirilen açıklamada, yer dostu bire bir Akdeniz kenti, “deniz ile düzenli, kaynaklarını eli nimetli, adaletli ve sürdürülebilir kullanan, deniz ve kenar çevresine ve iklim değişikliğine etkisini yıpratıcı, çevreyi gündeş ve gelecek nesillerin faydası üzere müdür aynı bucak kenti” kendisine tanımlandı.

Buna göre, Barselona Sözleşmesi’ne taraf olan ve Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin tamamının katılabileceği İstanbul Kasaba Dostu Şehirler Ödülü töreninin Ara 2023’te yapılacağı, başvuruların ise 30 April 2023’te sona ereceği bildirildi.

Ödül ile yerli yetkilileri daha belde dostu aynı geleceğe doğru ilerlemeye heveslendirme etmenin, yerli yönetimlerin ayrıksı şehirlere sabah yeli çevirmek için görkem model adına akım etmelerini sağlamanın ve şehirlerinde çevrenin kalitesi üstüne farkındalık yaratmanın amaçlandığı bile aktarıldı.

Açıklamada, 07-10 Mabeyin 2021’de Antalya’da düzenlenen Akdeniz’in Kirlenmeye Alın Korunması Sözleşmesi’nin 22’nci Taraflar Konferansı kapsamında planlı İstanbul Mekân Dostu Şehirler Ödülü töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan eliyle İspanya’nın Malaga Belediyesi adına Uray Başkan Yardımcısı Gemma del Corral Parra’ya ödülü takdim ettiği anımsatıldı.

Share: