Bakan Uğur Gurur, içtimai bölük projesinin basın tanıtımında konuştu: (1)

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Hava, kentsel dönüşümle şehirlerin altyapısının güçlendirildiğini belirterek, “Bugüne kadar 3 milyon habbe dönüşümünü sağladık ve yıpranmamış yuvalarına mülaki 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik.” dedi.

Bakan Gurur, Beşiktaş’ta düzenlenen “Cumhuriyet Tarihinin En Nazik Toplumsal Göz Hamlesi Basın Buluşması” programında, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı içtimai konut hamlesinin detaylarını paylaştı.

Son 20 yılda, Türkiye’yi rastgele alanda tarihi hizmetlerle tanıştırdıklarını söyleyen Hava, 81 ilde hep ilçeleri dev eserlerle projelerle donattıklarını dile getirdi.

Yaklaşık 4 sene evvel, evcil seçme öncesinde Reisicumhur Erdoğan’ın kentçilik manifestosunu zar ettiğini hatırlatan Çekicilik, Türkiye’bile yüzdelik 90’ı içtimai basamak doğmak için bugüne kadar TOKİ Başkanlığı yoluyla 1 milyon 170 bin konut mensur ettiklerini kaydetti.

Gurur, var güçleriyle çalıştıklarını, şehirlerin altyapısını ve üstyapısını pekitmek, tarihi mekanları ihya etmek yerine şişman projelerin gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu manada tarihe vefa, geçmişe içtinap etmek anlayışıyla Konya’bile eskimemiş Mevlana Meydanı’nı, gene Edirne’bile Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camii ve çevresinde tensikat yapıyoruz. Bursa’de Ulu Cami etrafında gene belediyelerimizle birlikte yapmış olduğumuz benzeri proje kapsamında Celil Cami etrafını, Bitlis’imizi, köprülerimizi, medreselerimizi, meydanlarımızı yeniden ayağa kaldırıyoruz. Toplamda 45 ilimizde, 80 tarihi meydanımızı bulunduğu bölgeyi elektrik merkezi haline getirmeye ve milletimize aslına akla yatkın bir şekilde kazandırmaya mücahede gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir taraftan 70 milyon metrekare büyüklüğüne vasıl kavim bahçesi projeleri yürüttüklerini aktaran Çekicilik, 455 budun bahçesini üstelik Edirne’den Hakkari’ye büyüklüğünde vatandaşlara kazandırdıklarını dile getirdi.

Tasavvur Hava, “Kentsel dönüşümle şehirlerimizin altyapısını güçlendiriyoruz ve bugüne kadar 3 milyon habbe dönüşümünü sağladık ve bakir yuvalarına kavuşan 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik. Kendilerinin can ve dünyalık güvenliğini inanma altına almış olduk.” diye konuştu.

Yaşanan afetlerin peşi sıra Elazığ’de Malatya’de ve İzmir’bile tarihinin yer iri transformasyon projelerini başlattıklarını, Antalya’de, Muğla’birlikte ve Maşrık Karadeniz’in tamamında facia alanlarında dev aynı yenilenmeye imza attıklarını tamlayan Alım, Türkiye’nin, ihtiyacı olan rastgele ürünü, herhangi bir hizmeti, sunu aceleci ve birinci sınıf şekilde üretme kabiliyetine, kapasitesine, kararlılığına sahip olduğunu söyledi.

“Toplumsal konutu, önceliklerimiz ortada gördük”

Gelgel, Türkiye’nin vizyonu ve hedefleri doğrultusunda millet amacıyla arzuladıkları temas hizmeti yapma, temas eseri ortaya koyma imkanını ve cesaretini gösteren ayrımsız büyüklük olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bu mutluluk ve kavim amacıyla layenkati koşmamızın arz büyük sebebi de gelişigüzel ülkeye baht olmayan bu iri potansiyelimiz. Bu tatlılıkla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır bilcümle toplumsal devletin temel görevi olan tahaffuz hakkını, sosyal konutu, önceliklerimiz beyninde gördük. 2019 yılında öz yerli, yenilikçi, milli, sürdürülebilir kaynaklarımızla evvel 50 bin, peşi sıra bile 100 bin toplumsal bölük dedik ve bu projelere 2 milyonu çok vatandaşımız başvurma ederek şişman bire bir teveccüh gösterdi. Biten konutlarımız vatandaşlarımız tarafından büyük ayrımsız beğeniyle denk buldu. Yerel mimariye, bölgenin değerlerine makul şekilde inşaatlarımızı yapmaya bitmeme ediyoruz. Bittabi milletimizin taleplerini siyasetin merkezine almış liderimiz, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla da bu başvurunun karşılanabilmesi üzere yeni yuva ika hayaliyle vatandaşlarımız evlerine kavuşabilme hayaliyle bu başvurularını gerçekleştiriyorlar.”

Bölük hamlesiyle dünden itibaren telefonlarının susmadığını kaydeden Çekicilik, vatandaşlardan iri aynı hoşlanma gördüklerini söyledi.

(Sürecek)

Share: