AZAMET Kalkınma Ajansının desteklediği 1.6 milyonluk proje amacıyla imzalar atıldı

Yozgat’ta Mutedil Anadolu Kalkınma Ajansı (DEVLET) yoluyla desteklenmeye adalet kazanan kestirmece 1 milyon 600 bin liralık değerindeki “Tarımsal Istihsal Merkezi CELAL’la Büyüyor” projesinin sözleşmesi imzalandı.

Şefaatli Karanlıkdere Üretim ve İşletme Kooperatifi marifetiyle hazırlanan ve IHTIŞAM Kalkınma Ajansı marifetiyle desteklenen projenin imzaları, Vilayet Toplantı Salonu’nda düzenlenen törenle atıldı. İmza törenine Şefaatli Kaymakamı Muhammed Fatih Günlü, ORAN Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci, Şefaatli Karanlıkdere Istihsal ve İşletme Kooperatifi Başkanı Şükrü Öztürk ve kooperatif üyeleri katıldı. IHTIŞAM Kalkınma Ajansının son bire bir yıl içerisinde geliştirilen projelere 15 milyon bindi sağladığını söyleyen Ilbay Çelik, “Şefaatli kazı DEVLET’la büyüyor projesiyle hafriyat evvel yetiştiriyoruz, yumurtalarından civcivleri çıkartıp döngüyü bulmak üzere vatandaşımıza ferasetsiz dağıtıyoruz. Elan sonradan vatandaşımızdan yumurtayı alıyoruz. Yine tıpkı döngü sağlayıp, enayi üretimini 100 bine kadar çıkarmayı hedefliyoruz. İnşallah arz andıran zamanda 100 bin kaz üretimini amaçlıyoruz. Bittabi kim geçtiğimiz yıllarda Şefaatli’da çilek üretimini dahi saftirik projesiyle bu arada yapmıştık. Şu zaman çilek üretimi de ayran budalası üretimi da arttı. Kazdan hediyelik eşyalar ürettik. Kazın rastgele şeyinden faydalanacağız. İnşallah Şefaatli kazının işaret değerini ortaya çıkartıp Türkiye pazarına açılacağız” dedi.

Karanlıkdere projeleriyle ait çalışmalarının da olduğunu tamlayan Vali Çelik, Tokat’ta 22 bin rabıta fidanının Şefaatli’da toprakla buluşturulmak için yetiştirildiğini anlatım etti. Ilbay Çelik, “Şu zaman Tokat’ta deste fidanlarımız yetiştiriliyor. İnşallah Karanlıkdere’de bağcılığın geliştirilmesi, gine canlanması için proje çalışmamız sürüyor. Kalkınma Ajansından ve KOP’tan desteği bulacağız ve inşallah onu üstelik hayata geçireceğiz diye niteleyerek umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

FEHAMET Kalkınma Ajansı Umumi Sekreteri Ahmet Tehlikesiz Kilci ise, “Bu projenin icap bön yumurtasının değerli ağıl getirilmesi gerekse kazın tüyünün benzeri şekilde munzam kızıl hale getirilmesi ve aklı kıt etinin dahi son haddede kullanılarak Yozgat ilimizin kazda, ülkemizde aynı işaret haline getirilmesi için kebir ayrımsız proje olacağını düşünüyoruz. Proje doğrultusunda inşallah bir sene içerisinde hep bunların yapılmasını ve bire bir sene sonraları kurulan üretim tesisinin daha aşkın istihdam sayısıyla beraber ilçemize ve ilimize ek değer katmasını bekliyoruz” diyerek konuştu.

Konuşmanın arkası sıra ÇAP Kalkınma Ajansı ile proje sahibi Şefaatli Karanlıkdere Istihsal ve İşletme Kooperatifi beyninde ittifak imzalandı. – YOZGAT

Share: