Aynı gecede parmağını dahi oynatamaz arkaç geldi, fizik tedaviyle sağlığına kavuştu

Benzeri gecede parmağını da oynatamaz ayla geldi, fizik tedaviyle sağlığına kavuştu

42 yaşında Levent Fıçıcılar, “Mazbut diye niteleyerek önemsemedim, ayrımsız gecede parmağımı kımıldatamaz duruma geldim”

İSTANBUL Bir gecede adeta parmağını de oynatamaz arkaç gelen 42 yaşında Uzun Fıçıcılar, hikmet otama ile hayata göndü. Kızına dokunamadığı anlar kameraya yansırken Fıçıcılar, “Öncesinde doktora giden biri değildim maruf diyerek önemsemedim. Sorumlu olduğum ayrımsız kızım var, hayata tutunma tarafını seçtim, hiç vazgeçmedim. Aynı gecede parmağımı kımıldatamaz duruma geldim, her şeyin olumlu eliyle bakarak bugün kişi ihtiyacımı kendim karşılayabiliyorum” dedi.

Halsizlik, geçmeyen fiil kabil şikayetlerini önemsemeyen, 1 çocuk babası Levent Fıçıcılar, 2019 yılı ilkgüz ayında çabucak rahatsızlandı. Uyandığında hareket etmekte zorlandığını anlatım fail Fıçıcılar, ailesinin yardımıyla doktora gitti. Yapılan tetkiklerde edinilen bilgiye göre sinir sisteminde meydana gelen, vücutta kas güçsüzlüğüne, tepke kaybına neden olan, arızi katre gayrimeskûn oluşturan ve stabil tedavisi olmadığı anlatım edilen ancak etkisi azaltılabilen ayrımsız nörolojik hastalık olan guillain barre teşhisi konuldu. Multidisipliner sürdürülen otama sürecinde Fıçıcılar’ın vücudun muafiyet sisteminin zat nesiç ve organlarına saldırması namına rapor edilen lupus hastası olduğu üstelik belirlendi. Kilogram problemi dahi kâin, bire bir gecede neredeyse parmağını da akıntı ettiremez arkaç gelen Fıçıcılar için teferruatlı tedavi süreci başladı. İstanbul Terbiye ve Araştırı Hastanesi’nde önce nöroloji ardından Hikmet Otama ve Rehabilitasyon Kliniği’ne yatışı yapılan, multidisipliner bire bir yaklaşımla süren tedavisi kapsamında el günler nâkil Fıçıcılar, azimle tedavilerine yöneldi. Yakınlarının kızını hastaneye getirdiği ancak ellerini ve ayaklarını hareket ettirememesi nedeniyle kızına sarılamayan Fıçıcılar’ın o anları kalpgâh burktu. Fizik otama ve egzersizlerin etkisiyle zamanla ufak hareketler yapmaya başlayan, yakınlarının desteğiyle ayağa koruyucu Fıçıcılar, kızı ve ailesine yeniden dokunabilmek için doktorlarını kelimesi kelimesine dinledi. Teferruatlı ve yorucu güzeşte tedavi süreçlerinin arkası sıra bugün kötek sayesinde yürüyebilen ve vücudunu hareket ettirebilen 42 yaşındaki Fıçılar yaşadıklarını anlattı. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Toptaş ile Hikmet Tedavi ve Iyileştirme Kliniği Yetişek ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Ebru Aytekin üstelik klinik ve sürece ilgilendiren vukuf verdi.

“Ailelerden dahi çokça pir ansız dönüşler var”

Fizik otama ve rehabilitasyon çalışmalarıyla bir nice hastada çok kebir gelişmeler yaşandığını nâkil İstanbul Terbiye ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Toptaş, “Alelhusus adale, çıplak sistemi, ortopedik emraz, nörolojik, ramotolojik ve geriatrik hastaların artmasıyla beraber hastanemizin hikmet tedavi ünitesine ve servisine olan gerekseme artmıştı. Tığ 27 yataklı vagon benzeri klinik kurduk ve ünitemizi dahi büyüttük. Buraya sedye ile getirdiğimiz bir nice hastaların burada detaylı müddet otama aldıktan bilahare yaya gittiğini görmekteyiz. Bu bizi haddinden fazla bahtiyar etmekte, doğrusu arzulu çalışan ongun benzeri ekibimiz var. Biz dahi şifahane yönetimi namına bu ekibe elimizden geldiğince destek olmaya çalışmaktayız. Boyundan madun kısmı ağız ağıza tutmayan bir hastamız vardı, o hastayla ait fizik tedavi hekimlerimizin hem iyileştiren hem dahi fizyoterapi tedavileriyle gelişigüzel buradan yaya artık. Bu hastaları görünce hem grup hem bizim motivasyonumuz çokça artmakta. Buna benzer ayrımsız parasız esasen hala yatıyor burada, sedye le getirilmişti evvel opere ettik. Henüz sonraları aynı Covid geçirdi, ciddi bakımda yattı gene fizik otama ünitesine aldık, yürüyemez haldeydi deminden gayet iyicene yürüyor. Ailelerinden bile çokça haddinden fazla iyice dümbelek dönüşler var. Hakikaten şuaradan sâdır hastaların ve yakınlarının mutluluğu görülmeye ayar” şeklinde konuştu.

“Tek eklemini oynatamayan hastaları tabanvay çıkarttığımızda bahtiyar oluyoruz”

İstanbul Terbiye ve Araştırma Hastanesi Fizik Otama ve Iyileştirme Kliniği Terbiye ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Ebru Aytekin hastalardaki gelişiminin kendilerini haddinden fazla bahtiyar ettiğini anlatarak, “Birçok alana müteveccih rehabilitasyon yapıyoruz. Söz Gelişi; ortopedik, nörolojik iyileştirme teneffüs, lenfödem rehabilitasyonu tıpkısı takım girişimsel işlemlerimiz var. İnsanların bir anda vücutlarında adale teşrih sistemlerinde ara oluşmasıyla bu arada cemi hayatları bir günde değişebiliyor. Hiçbir ekstremitesini tek eklemini, kolu bacağını oynatamayan hastaları naşir çıkarttığımızda onları ailelerine kavuşturduğumuzda ruh bilimsel yönden dolgunca olduklarını, işlerine başlayabildiklerini, çocuklarına sarılabildiğini gördüğümüzde berenarı mutlu oluyoruz. Hastamız Levent As bile bizim en korktuğumuz molekül; teneffüs kaslarının tutulup pahal hizmet sürecine girmesi, Allah’tan hastamız o aşamaya gelmedi. Solunum kasları da etkilenince bizim üzere çok henüz el olabiliyor. Hastamızda benzeri aktarılma içre hemencek gelişen kollarda ve bacaklar güçsüzlükle giden nörolojik ayrımsız tabloyla bizim hastanemizin nöroloji kliniğine yatırıyor” dedi.

“Dallar ve bacaklarda tek hareketi, yerleşme dengesi yoktu”

Uzun Fıçıcılar’ın tedavisine ilgilendiren bilgi veren Doç. Dr. Aytekin, “Biz bu hastamızı servisimize aldığımız zaman hastamızın dört ekstremitesinde torunlar ve bacaklarda tek hareketi yoktu, vücut, oturma dengesi yoktu. Kıtipiyoz hastamız o dönemde bile obez tıpkı hastaydı, kısaca 130 kilogram kadardı. Tığ bu hastamızı araştırdık altta yatan ramotolojik tıpkısı sebep tayin ettik. Buna yönelik hastamıza çok ati tedaviler, örneğin; hastamıza plazma değişimi, immunoglobulin tedavileri bunun dışında steroid tedavisi ve bazı tedaviler uygulayarak hastamızın branş ve bacaklardaki kuvvetsizliğinin gerilemesini hızlı bir şekilde kavrayışsız döndürmeye çalıştık. Bu tedavilerle balaban ayrımsız feyiz kaydettikten bilahare ve hastamıza verdiğimiz iyileştirme hizmetiyle hastamız önceki oturur duruma geldi sonra ayağa kaldırdık. Koşut barda dolaşma çalışmalarına başladık. Onun dışında en son namına bir tane bastonlu bağımsız milletvekili kendine bakabileceği bireysel olarak tamamen bağımsız milletvekili olduğu bir konuma getirebildik” diye konuştu.

“Bire Bir gecede parmağımı kımıldatamaz duruma geldim, on paralık vazgeçmedim”

42 yaşındaki 1 bala babası Uzun Fıçıcılar kızı üzere baştan sakat haline okşamak için iri ceht gösterdiği anlatarak şöyle konuştu: “2019 yazında eylül ayında rahatsızlandım, öncesinde 1 ay büyüklüğünde tıpkı halsizliğim vardı, ama ego önemsemedim. Akşam uykuda rahatsızlanmışım farkında olmadan sabahleyin uyandığımda kollarımı kaldıramıyordum. Geçmeyince acile başvurdum. Orada tekitlerden sonradan guillain barre teşhisi konuldu. yavaş yavaş kas hareketlerimi kaybetmeye başladım, hemen boynumu oynatabiliyordum. Hemencecik hastanede tedaviye başlanıldı bu kan kaslarıma büyüklüğünde geldi, çetin bakımlık olacakken tedaviye başlandığı amacıyla kırıcı bakıma alınmadım. 1 ay büyüklüğünde nörolojide devam etti tedavim. Lupus hastalığı teşhisi üstelik konuldu. 1 ay kadar nörolojide 6-7 ay büyüklüğünde birlikte hikmet tedavide yattım tedavilerim devam etti. Toplamda 7-8 ay sonrasında benim inç hareketlerim başladı. 5,10,20 derken 1 saat ayakta durmaya başladım. 1 buçuk, 2 yıl ikmal ettikten bilahare sözde yeni doğmuş bir çağa kabilinden emekleyerek işlerimi hallediyordum elan sonra walker ile, polo ile yürümeye başladım 3 sene içinde, şimdi Allah’a çok şükür tafsilatlı motor becerileri haricinde öz ihtiyacımı kendim hallediyorum. Sorumlu olduğum ayrımsız kızım, çocuğum var onu daha çok düşündüm. Hayata tutunma tarafını seçtim, hiç vazgeçmedim bibi hikmet tedaviye devam ediyorum hayatımın bir parçası oldu. Bir gecede parmağımı kımıldatamaz duruma geldim, sonuçta sahn devam ediyor her şeyin olumlu marifetiyle bakıp bu duruma büyüklüğünde geldim, özlük ihtiyacımı kendim karşılayabiliyorum”

Share: