Aksaray’da Zabıtaya Kızıp Kavunları Yere Döken Seyyar Vandöz Gökhan Edvar: “Ego Orada Hırsızlık Yapmıyorum, Ekmeğimi Kazanıyorum”

EKSIKSIZLIK DEĞER ATALAY

Aksaray’bile zabıtaya kızıp aracındaki kavunları yere döken seyyar satıcı Gökhan Edvar, “Ego, tezgahımı illet kaldırayım? Ego, orada hırsızlık yapmıyorum, ekmeğimi kazanıyorum. Benim 7 buçuk bin liralık zararım var. Herif arakçılık yapıyor, cezaevine girmiyor, müddeiumumi bırakıyor. Cümle değer ödüyor birlikte biz burada neyin bedelini ödüyoruz? Çalışmayıp evde mi oturalım? Geçen şita ben, evime atlatmak getireceğim diye o soğukta titreye titreye elma sattım” dedi.

CHP Aksaray İl Başkanı Yüksek Abbas Ertürk, kentte gezmen satıcılık yaparken polis eliyle engellenen ve bunun konusunda sattığı kavunları sokağa atan Gökhan Edvar’ı evinde ülfet etti. Edvar, olay öncesinde ve olay gününde yaşadıklarını şöyle anlattı:

“YANLIŞ BİR ÖZ YAPMIYORUM”

“Bizi Bölcek Köprüsü’nün oradan kaldırdılar, ‘Siloların bulunduğu yerde seyyar satıcı kadınlar ve erkekler var, oraya git’ dediler. Farklı taraf tahrip olunca oraya indim ve tezgahı açtım, tamlık satışa başlayacaktım kim zabıta beni görür görmez geldi. Bana küfrederek ‘Tezgahını kaldır’ dedi. ‘Neden kaldıracağım, illet küfürlü konuşuyorsunuz, burada kadınlar var’ dedim ve tek eş tezgahında küfrettirmez ama polis küfrediyor. Küfürden sonradan tartışmaya başladık, ‘Bu kavunları götürür Atatürk heykelinin oraya dökerim’ dedim. Bunun konusunda bana, ‘Arkan yemez, sen kimsin, necisin’ diye gine küfretti. Daha bile sinirlendim ve aracın kapılarını açıp dökmeye başladım. Polis, ‘Tamam kardeşim, sen buraya açtın, ben cevaz ediyorum. Zaman burada sat, başka ahit aşağıya mağara, aşağıda sat’ diyebilirdi. Ekmeğimizin peşindeyiz, kavisli ayrımsız öz yapmıyorum.

“EGO HIRSIZLIK YAPMIYORUM, EKMEĞİMİ KAZANIYORUM”

Bu işten ilk köylü dönüşüm işinde çalışıyordum. Hastalığımdan ortalık kalın kafalı dönüşüm işinden ayrılmak zorunda kaldım. 5 yıldır esnaflık yapıyorum. Biz beribenzer esnafız, yılladır Bölcek Köprüsü’nün orada duruyorum, benim müşterilerim sabittir. Satma yaptığım araca fehamet müsaade verdi. Fenomen çabucak sivil polis arkadaşlar gelerek, ‘Siz müdahale etmeden doğrusu biz ederiz amma herif burada engelleme edilecek bir şey yapmıyor’ dediler. Ego karışma bir nice can buraya tezgah açıyor, hastalık onların tezgahları toplanmıyor da benimki toplanıyor? Elinizi öper, benim ayrımsız oğlum var. Ego, evime atlatmak getireceğim diyerek, oğlum yaşındaki çocuğa dahi kavun izaz ederken ‘buyur abi’ diyerek ikram ediyorum. Bunlar bilcümle kaçınmak, sevgidir ama Aksaray’ımızda saygı bağlılaşım denilen öz kalmamış. Zaman bana yapılan belki erte bire bir kalendere yapılacak. Ego, tezgahımı neden kaldırayım? Ego orada arakçılık yapmıyorum, ekmeğimi kazanıyorum. Benim 7 buçuk bin liralık zararım var. Bu yaşanılanlar basına verilsin, türe yerini bulsun. On Paralık olmazsa hakeza insanlara fırsat vermesinler. Koca hırsızlık yapıyor, cezaevine girmiyor, savcı bırakıyor. Tümce kıymet ödüyor dahi biz burada neyin bedelini ödüyoruz? Çalışmayıp evde mi oturalım? Güzeşte kış ben, evime aldatmak getireceğim diyerek o soğukta titreye titreye elma sattım. Ben üstelik bilirim yersiz bir inşaata girip çipo çalmasını. Bunlara gerek var mı? Beş Altı olsun, akman olsun.”

“DÖKTÜĞÜ KAVUNLARIN MALİYETİ 7 BİN 500 LİRA. NASIL ÖDEYECEKSİNİZ”

CHP Aksaray İl Başkanı Mualla Abbas Ertürk ise şunları söyledi:

“Gökhan’ın yüzde 80 mânialı raporu var. Yüzdelik 80 engelli, KOAH hastası olduğu için vurdumduymaz transformasyon firmasındaki işini artırmak zorunda kalık. Kimseye dara olmadan; gasp, hırsızlık yapmadan emeğiyle, alının teriyle evinin ekmeğini kazanıp yavrusuna paketlemek beyan etmek için mücadele ediyor. Orada tezgah açılması doğrudur, yanlıştır; bunların hepsini bire bir kenara bırakıyorum. Gökhan, tecrübe tanıklarıyla da bizi telefonda konuşturdu. Tıpkısı zabıtanın, seçme kişinin; devleti, belediyeyi kumar eden bir kişinin benzeri vatandaşa küfretmesini hovarda kınıyorum. Bu konuda zabıtaların amiri konumundaki uray komutan yardımcısı eksperyans tanıklarını dinlesin, notlarını alsın ve bu konu üzerine zaruri işlemleri, soruşturmayı başlatsın. Karıştırmak istiyorum; hangi istiyorsunuz ekmeğini başlamak isteyen bire bir vatandaştan? Oradaki vatandaşlar yalvarıyor, ‘yapmayın, etmeyin’ diyerek. Yüzdelik 80 mânialı raporu var, evine paketlemek götürmeye çalışıyor. Çalmıyor, çırpmıyor, gasp etmiyor; hangi istiyorsunuz bile evine savsaklamak götürücü tıpkı vatandaşımıza bu muameleyi yakışır görüyorsunuz? Deveyi hamutuyla götürenleri bıraktınız de emeğiyle evine aldatmak götürücü Gökhan’ın peşine mi düştünüz? Iri hırsızlıkları, yolsuzlukları yapanları bıraktınız da Gökhan’la mı uğraşır oldunuz? Esnaf boğunuk; yaşadığımız pandemi ayrımsız yandan, soylu erki akse aynı yandan. zemheri yaklaştıkça esnaf zaten kişmiri kişmiri düşünüyor, ‘tığ hangi yapacağız’ diyerek, aynı titrem 6-7 bin lira reşit. Zabıtaların o uygulamasına başkaldırma edip, asap krizi geçirip döktüğü kavunlarını maliyeti 7 bin 500 liralık. Şüphesiz ödeyeceksiniz?”

Share: