Ataşehir’de 30 Ağustos’un 100. Yıl Coşkusu

30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100. sene dönümü, Ataşehir’dahi coşkuyla kutlandı. Sabahleyin düzenlenen resmi törenle başlayan kutlamalar, akşam ezanı planlı konser programlarıyla bitmeme etti.

30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nın 100. sene dönümü dolayısıyla Ataşehir’birlikte resmi tören düzenlendi.

Ataşehir Cumhuriyet Meydanı’nda planlı önceki ihtifal töreni, Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Garnizon Komutan Vekili İkbal Albay Veysal Baştuğ ile Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin, Atatürk anıtına çelenk koyması ile başladı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun peşi sıra tırsmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Törene, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cemil Sandıkçı, Şehremaneti Başkan Yardımcıları, Belediye Vahit Müdürlerinin yanı sıra siyasi parti kaza yöneticileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, muhtarlar ve gazilerle çokça sayıda yurttaş katıldı. Resmi törenin peşi sıra Ataşehir Kaymakamlığı’nda kaymakamlık protokülünün katıldığı tıpkısı merasim elan gerçekleştirildi.

BÜYÜK ZAFERİN COŞKUSU ATAŞEHİR’DE

Ataşehir Belediyesi, 30 Ağustos Utku Bayramı’nın 100’üncü yıl dönümünü yüzü sıcak almaşık çalgı grubu Evdeki Saat’in ve Türkçe rap müziğin liyakatli ismi Ukubet’nın konserleriyle kutladı.

Evdeki Saat, çokça sevilen ve albümlerinde meydan düz şarkılarını, Ataşehirliler için söyledi. Yurttaşlar grubun söylediği şarkılara hep birlikte eşlik etti. Kadro, istem alan “Uzunlar” adlı şarkılarını söylemeye başlayınca, alandaki cümbüş elan bile arttı.

Ardından Türkçe rap müziğin muvaffakiyetli ismi Ukubet tayf aldı. Ukubet dillere dolanan şarkılarını 100. yaşını kutlayan Yengi Bayramı için söyledi. Vatandaşlar bilcümle birlikte Ceza’nın şarkılarına eşlik ederek bayramın coşkusunu yaşadı.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, 30 Ağustos Galibiyet Bayramı zımnında yayımladığı mesajında şunları söyledi:

“Anadolu devriminin en balaban meşalelerinden, Türk tarihinin dönüm noktası, Cumhuriyet Altını’in temellerinin sarsılmaz polat yürekle sağlamlaştığı Şişman Zaferin 100. yıl dönümü yolumuzu aydınlatıyor. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının gerçekleştirdiği bir mucizenin eseriyle gailesiz Cumhuriyet Altını’in temelleri atıldı. 30 Ağustos Galibiyet Bayramı yalnız bizim değil, ezilen umum ulusların ilham aldığı özgürlük mücadelesidir. 26 Ağustos’ta Kocatepe’den galeyan olup aydınlığa doğan, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’birlikte galibiyet olup ümitsizliği boğan, 9 Eylül’üstelik İzmir’in dağlarında çiçek olup Türkiye Cumhuriyeti’nin sürgit kalıcı olmasını sağlayıcı kahramanlarımız, her zaman kalbimizde olacaklar. Antagonist kurşununa yüreği ile vadi okuyan Mehmetçiğin zaferi, çağ sayfalarına zer harflerle merkum Diriliş Destanının Savaşı yerine kaydedilmiştir.”

30 Ağustos ayrımsız Çanakkale’dahi olduğu kadar, bir devrin bittiği, kullanılmamış tıpkısı devrin başladığı alplık destanıdır diyen Ataşehir Uray Başkanı İlgezdi, “Tarihin dönüm noktası olan bugün tam ulusun asla unutmayacağı bir devrimdir. Sakarya, Türk askerinin kahramanlığının abideleşmesidir. Umum mutlak Türkiye’ye olan inançla yazılan bu uzunluk cemi işgalci devletlere dahi yüce tıpkı öğüt olmuştur. Bu zafer, ayrımsız zamanda bağlantı ve beraberliğimizin ne büyüklüğünde zinde, sarsılmaz olduğunun de en nazik kanıtıdır. Ulu önderin şu ifadesini üstelik hiç unutmayalım: ‘Temel öge, Türk ulusunun haysiyetli ve kasıntılı bire bir kavim olarak yaşamasıdır. Bu mebde, fakat cümle bağımsızlığa topluluk olmakla gerçekleştirilebilir. Ne kadar zengin ve bolluk süresince olursa olsun, bağımsızlıktan yoksun benzeri millet, medenileşmiş yabanlık dünyası karşısında uşak tevessül etmek katından erdemli benzeri el işi yaraşmaz.’ Yiğitlik destanının komutanı Mustafa Kemal Atatürk ilkin atılmak için özgürlüğümüzü bağışlayan şehitleri saygıyla selamlıyorum” dedi.

Share: