Ardahan’da Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyeleri kuruldu

Toyluk ve Spor Bakanlığı, Uran ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı işbirliğiyle planlı Deneyap Türkiye Uygulayım Bilimi Atölyelerinin, yıpranmamış dönem eğitimleri Ardahan’birlikte başladı.

“Deneyap” için açılan sınavlarda başarı gösteren öğrencilere, Ardahan Toyluk Merkezlerindeki uygulayım bilimi atölyelerinde eğitim bilimi veriliyor.

Öğrenciler, robotik kodlamadan yapay zekaya, siber güvenlikten erke teknolojilerine kadar 8 ayrımlı alanda 3 sene boyunca eğitim bilimi alacak.

Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Ramazan Demir, AA muhabirine, atölyenin amacının geleceğin mühendislerini iaşe etmek olduğunu söyledi.

Ardahan’daki atölyelerde terbiye sürecinin başladığını rapor fail Demir, şunları kaydetti:

“Şu anda 81 ilde yaklaşık 100 Deneyap ile İlimize ve ülkemize bakım edecek öğrenciler yetiştiriyoruz. Bağımlı kim ülkelerin hayatiyetli olması namına teknolojisinin ve mühendislerinin ateş parçası olması gerekiyor. Bizde bile ilimizde ortaöğretim grubunda 2, ortaokul grubunda 6 sınıf atılmak üzere 8 grupta bakım etmekteyiz. Hocalarımız çalışmalarına başladı. İnşallah bizde buradan teknoloji ve ülkemize fena hâlde insanlar yetiştirip yararlı olmak istiyoruz.”

15 Temmuz Şüheda Anadolu Lise 10. sınıf öğrencisi Barış Aksoy birlikte kullanılmamış bilgelik ve birikimler ile mütebeddil dünyada gelmek istediğini söyledi.

Share: