Araştırma: Yer Yağı üretimi 2050’ye büyüklüğünde yüzdelik 55 azalacak

Yıpranmamış yılın yaklaşmasıyla hareket dünyasında liderlerin 2023 ajandaları mahsus olmaya başladı. 2023 öngörülerinde elastikiyet, dijital dönüşüm ve müteharrik deneyimi kabil kavramların yanında sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm başlıkları öne daha çok. Toptan danışmanlık şirketi McKinsey’nin yaptığı araştırmada, yer yağı üretiminin yüzde 55, gaz üretiminin ise yüzdelik 70 azalacağı öngörülürken, kemiksiz muvaffakiyetsiz senaryosunu destekleyen hareket fikirlerinin 2030’a kadar 12 trilyon dolar ayar üretebileceği ortaya kondu.

Savaşın gölgesinde, erke krizi ve hazırlık zinciri güçlüklerinin etkisiyle geçen 2022’nin peşi sıra boşluk ayının sonuna yaklaşırken aksiyon dünyasının 2023 öngörüleri dahi anlaşılan olmaya başladı. Toptan müşavirlik şirketi McKinsey’nin ‘CEO’lar için 6 öncelik’ antetli çalışmasında esneklik, metanet, sayısal tahavvül, etkin deneyimi kadar kavramlar öne imdi. Öte yandan ortaklık, açık sıfır ekonomiye geçişte liderlerin kullanılmamış fırsatlara odaklanması gerektiğini de vurguladı. Açık muvaffakiyetsiz senaryosunun gerçekleşmesi durumunda, 2050’ye büyüklüğünde müvellidülma ve biyoyakıtların toplanmış enerji üretimi içindeki payının 10 bitirme artacağı tutum edilirken, taşıl yakıtların payının 2050’ye kadar yarı yarıya azalabileceği öngörüldü. 2022’nin akıbet çeyreğinde yenilenebilir enerji sektörüne yatırım yapan Avrupa Yatırım Ana Ortaklık’in Umumi Heyet Başkanı Ramazan Burak Telli, gelişim dünyasının 2023 önceliklerine ilgilendiren görüşlerini paylaştı.

2023’ün kemiksiz sıfır ekonomiye geçişte benzeri dönüm noktası olacağını vurgulayan Ramazan Burak Telli, “Karbondan çıkış, 2023 itibarıyla ekonomiyi şekillendiren yeryüzü şanlı hususlar arasında düzlük alacak. Enerji kriziyle sabık 2022’nin arkası sıra ülkeler, yeşil enerjinin önemini elan da kavradı” dedi.

KEMIKSIZ SIFIRI DESTEKLEYEN İŞ FİKİRLERİ 2030’A KADAR 12 TRİLYON DOLARLIK AYAR ÜRETEBİLİR

McKinsey vasıtasıyla yapılan çalışmada, karbon yönetimi, atık, endüstriyel malzemeler, tarım ve arazi kullanımı, akarsu, bitiren ürünleri, doğal gaz, yer yağı, erke, inşaat ve ulaşım gibi kategorileri içeren 11 değer havuzu belirlendi. Bu alanlarda sürdürülebilirliği ve çevresel etkiyi genişlik organ indirmeyi gözeten hisse senedi fikirlerinin 2030’a büyüklüğünde 12 trilyon dolarlık yıllık satışa ulaşabileceği belirtildi. Odağına büyümeyi düz yöneticilerin, sürdürülebilirlik odaklı değişimi ayrımsız çağrı adına görebileceğini ve yatırım kararlarını bu doğrultuda şekillendirebileceğini belirten Ramazan Burak Telli, “Karbonsuz istihsal kapasitesini sağlamak, et kafalı dönüşümü müteharrik hisse senedi modellerine vermek, zaman sanayinin ve tüketicilerin kullandığı materyalleri sürdürülebilir versiyonlarıyla mübadele etmek, önümüzdeki yıllarda oylumlu nema fırsatlarına dönüşecek. Risk tabiatıyla var, ancak değer yaratmak amacıyla yeni olasılıkları değerlendiren ve bu konuda envestisman yaparak ceht gösteren şirketler, emeklerinin karşılığını gelecekte matlup. Avrupa Yatırım Ana Ortaklık adına envestisman stratejimizi bu odakta belirliyoruz. Kasım ayında Kamuyu Işıklandırma Platformu’na yaptığımız açıklamayla, 50 milyon TL’lik sermayeyle Avren Enerji Sanati ve Ticaret Limited Şirketi’nin kuruluşu üzere harekete geçtiğimizi duyurduk. Yenilenebilir erke sektöründe attığımız bu iri hamle, toptan trendlerle de eğlenceli görünüyor” ifadelerini kullandı.

“NET SIFIR EKONOMİSİ, BULUNAN EKONOMİDEN FARKLI OLACAK”

McKinsey’nin analizinin 2050’ye büyüklüğünde açık sıfıra ulaşılan tıpkısı senaryoda kazançlı çıktıların dahi kademeli ve sürekli olarak limon bahçesi gazı salmadan üretilebilen ve kullanılabilen iz ve hizmetlere akıllıca kayacağını gösterdiğini vurgulayan Avrupa Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Burak Telli, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Açık başarısız ekonomisi, bugünün ekonomisinden nazik ölçüde değişik olacak. Dünyamız yoğun ve kapsamlı dönüşümlerin eşiğinde. Avrupa Envestisman Holding olarak bu dönüşümü ayırt ediyor, yenilikçi, ayar odaklı ve çevreye duyar benzeri yatırım stratejisiyle elektrik gösteriyoruz. Ati kuşaklara daha yaşanabilir tıpkısı acun tezyit etmek için makul sektörlerde envestisman yapmaya odaklanıyor, attığımız değme adımın ülkemize ve mecmu global değere katkıda bulunması üzere çalışıyoruz. Esenlik, tarım ve hizmet sektöründeki yatırımlarımızın peşi sıra 2022, gabi tahavvül, atılmış yönetimi ve yeşil erke sektörlerinde genişlediğimiz tıpkısı yıl oldu. 2023’te dahi yenilikçi ve ayar odaklı aksiyon fikirlerini hem ziyalı hem birlikte mali sermayemizle desteklemeyi sürdüreceğiz.”

Share: