Kaspersky, 2023’te tüketicileri bekleyen tehditleri açıkladı

Kaspersky, 2023’te tüketicileri bekleyen tehditleri, içtimai mühendislikte akıl sağlığı istismarı, metaverse saldırıları ve oyun içi sanal para hırsızlığı adına açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamaya bakarak, bitiren tehdidinin görünümü daima değişiyor. Kaspersky, tüketiciye müteveccih gözdağı ortamının 2023’te lacerem görüneceğine dair tıpkı sekans majör düşün sunuyor ve gelecek sene kullanılması yeryüzü beklenen gizil tuzakların benzeri listesini paylaşıyor.

Açıklamada görüşlerine saha verilen Kaspersky Web İçerik Analisti Anna Larkina, şunları kaydetti:

“Kimlik avı (phishing), ayyarlık, elem gayeli yazılımlar üzere sınırlı yıldırma türleri değişmeden kalsa birlikte dolandırıcıların kullandığı tuzaklar yılın hangi vaktiyle olduğumuza, aktüel konulara, gelişmelere kapalı olarak ağır sıklet oranda değişiyor. Bu yıl ahzüita ve okula çevrim sezonları, Grammy ve Oscar üzere nazik popüler firez etkinlikleri, film galaları, eskimemiş düşüncesiz telefon duyuruları, pop oyunların yokuş tarihleri ve tıpkısı dönemlerde kullanıcılara müteveccih siber cürüm faaliyetlerinde larp artışlar gördük. Siber suçlular bakir sosyal, siyasal, kazançlı ve kültürel eğilimlere dakikasında harmoni sağladıklarından ve durumdan yakalamak amacıyla bakir dolandırıcılık planları ürettiklerinden liste uzayabilir.”

Oyunlar ve streaming servisleri

Oyun abonelik servislerine yönelik dolandırıcılık faaliyetleri artacak.

Kayıtlı sürdürümcü rakamı ne büyüklüğünde büyükse oyun anahtarı satışı üzerinden yapılan dolandırıcılıkların sayısı ve adisyon arak girişimleri üstelik o kadar çok oluyor. Bu tertipler, son beş altı yıldır gözlemlenen streaming dolandırıcılıklarına haddinden fazla eş şekillerde olabiliyor.

Oyun konsollarındaki yeryüzü sıkıntısı sömürme edilebiliyor. Yapmacıklı satma teklifleri, ahi hediyeler ve “indirimler” ile bulunması zor konsollar satan devir içi mağaza klonları… Birlik bu ayyarlık türlerinin konsol sunu sıkıntısından yararlanması bekleniyor.

Oyun içi mevhum paralar dolandırıcılar beyninde istem görecek

Monetization ve az ifa içeren oyunlar, parayı direkt işledikleri için siber suçluların asli hedefi olurken, baziçe içi kayıt ve baziçe içi mülk birlikte saldırganların gerçek hedefleri haline geliyor. Siber suçlular teferruatlı süredir merakla muhtemel oyunlardan faydalanabiliyor.

Streaming, siber suçluların zevalsiz dirimsel kaynağı olmaya devam edecek. Streaming servisleri, değme yıl daha çok sayıda hususi içeriği belli başlı platformlarla buluşturuyor. TV şovları birlikte sayıları arttıkça hemen bire bir eğlence kaynağı olmakla kalmayıp modayı ve trendleri etkileyen kültürel bire bir olay haline geliyor. 2023’teki film galalarının sakil programı göz uğrunda bulundurulduğunda, yapıt hizmetleri kullanılarak dağıtılan Truva atı sayısında artışlar görülebilecek.

Metaverse’nin istismar edilmesi

Metaverse deneyimi evrensel olduğundan ve GDPR kabilinden bölgesel veri dulda yasalarına uzlaşma sağlamadığından bu, haber ihlali bildirimiyle ilgili düzenlemelerin getirdiği gereklilikler ortada ağdalı çelişkiler yaratabiliyor.

Düşünce sağlığı uygulamalarından toplanan veriler, akla yatkın hedeflenmiş içtimai mühendislik saldırılarında kullanılabiliyor. Hatır sağlığı uygulamalarının kullanımı arttıkça bu uygulamalarca toplanan hassas verilerin yanlışlıkla sızdırılması yahut ele geçirilmiş tıpkı adisyon aracılığıyla üçüncü taraflara aktarılması riski de artıyor. Böylece kişinin zihinsel durumuna ilgili ayrıntılarla bilinen olan agresif, son basamak isabetli bire bir sosyete mühendisliği saldırısı başlatabilir.

Share: