Meteorolojiden ciddi boğanak yağış uyarısı! Birlik gücüyle geliyor

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan son değerlendirmelere bakarak: Ülkemizin yıldız, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve düzlük vadi haddinden fazla bulutlu, Marmara’nın şimal ve doğu su, Maşrık Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Gün Doğusu Anadolu’nun yıldız ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Dert, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın cenup kesimleri ve Çankırı’nın yıldız kesimlerinin yerel başlamak amacıyla fasılalı bora ve düzlük saha asuman curcunalı bora yağışlı, diğer yerlerin beş altı bulutlanmış ve bariz geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Cıvıl Cıvıl çevrelerinde domestik kalkmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının; yağış alan yerlerde biraz azalacağı, diğer yerlerde cesim bire bir fark olmayacağı, genellikle sezon normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Şarki kesimlerde günindi ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra ılımlı kuvvette, Şark Anadolu’nun doğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) namına eseceği adisyon ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Şark Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde yerli yerine kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek suratsız şartlara karşı (birden yeğin, taşkın, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Gün Doğusu Anadolu’nun doğusunda batı ve güneybatı yönlerden akva (40-60 km/saat) adına esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun yerel doğmak amacıyla boğanak yağışlı geçeceği durum ediliyor.

EGE

Parçalı, yaka kesimlerinin bir iki bulutlu ve örtüsüz geçeceği durum ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, Şarki Akdeniz’in evcil tutmak üzere fasılalı sağanak ve asuman patırtılı boğanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, şarki kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın cenup ilçeleri ve Çankırı’nın şimal kesimlerinin yerli oluşmak amacıyla espaslı bora yağışlı geçeceği hesap ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, mıntıka genelinin yerel görünmek amacıyla espaslı boğanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve ŞARK KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, toprak genelinin yerel gelmek için fasılalı boğanak ve gök patırtılı sağanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; Maşrık Karadeniz kıyıları ile Ordu çevrelerinde yer düzlük akva olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, bölgenin kuzey ve mağrip kesimleri, Balkı, Bitlis ve Muş çevrelerinin domestik kalkışmak için fasılalı bora yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda güney ve güneybatı yönlerden akva (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin evcil atılmak için boğanak ve gök curcunalı sağanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor.

Share: