Adana Valisi Elban AA’nın “Yılın Fotoğrafları” oylamasına katıldı

Adana Valisi Süleyman Elban, Anadolu Ajansı (AA) marifetiyle düzenlenen “Yılın Fotoğrafları” oylamasında yeğleme yaptı.

Elban, AA muhabirleri ve fotoğraf muhabirlerinin mikro içi ve dışında çektiği fotoğrafları inceleyerek “belde-hayat”, “spor” ve “malumat” kategorilerindeki fotoğraflar üzerine AA Adana Mıntıka Müdürü İbrahim Erikan’dan bilgelik aldı.

“Marifet” kategorisinde tercihini Emrah Yorulmaz’ın ” TOGG’un evvel yolculuğu” fotoğrafından yana kullanan Elban, “kasaba-hayat” kategorisinde Orhan Çiçek’in “Coşkunluk müdahalesi” ve “spor”üstelik de Elif Öztürk Özgöncü’nün “Şampiyonlar” antetli fotoğraflarını seçti.

Vali Elban, oylamasının peşi sıra yaptığı açıklamada, “malumat” kategorisinde fikir verdiği fotoğrafla ilgili TOGG’un Türkiye’nin 100 almanak hayali olduğunu söyleyerek, “60 yıldan beri de böyle ertelediğimiz ve hayata geçiremediğimiz bir hayalimizdi. Dolayısıyla yerlilik oranı haddinden fazla yüksek olan, patenti bize ilişkin, yerel, milli ve teknolojik adına de bize çok fazla getirileri olabilecek haddinden fazla hususi aynı proje. İnsan gördükçe gururlanıyor. Biz dahi heyecanla bu araçları kullanabilmeyi bekliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Spor” kategorisindeki seçimiyle ait “yüreğiyle oynayan” Ampute Milli Takımı’nın fotoğrafına görüş çevirmek isteğini tamlayan Elban, şunları dile getirdi:

“Umum sporculara çok makro bir örnek oldukları kabilinden haddizatında tekmil insanlara da galiba eksikliğin, belli handikapların insan için bariyer oluşturmayacağını, koca eğer gönülden tıpkı şeyi isterse tek engelin olmayacağını çokça adamakıllı ispat ettiler. Dolayısıyla onu haddinden fazla umu ederek, isteyerek seçtim. Elhak o fotoğrafı görünce başkasını fark etmek istemedim.”

Elban, “yer-yaşam” kategorisindeki seçimi karşı de şu ifadeleri kullandı:

“Son dönemlerde iklim değişiklikleri ve toptan istinas dünyanın değme yerini etkilediği kabilinden Türkiye’de bile çokça ciddi anlamda hissedilmeye başlandı. Bunların sonucu kendisine ısınma, çevresel kirlilikler ve su kaynaklarındaki eksilme ile karşı karşıyayız. Küresel istinas ve iklimde meydana gelen başkalık ve dengesizlikler ormanlarımızda üstelik son zamanlarda çokça ağır yangınlar olmasına ve yangınların çok çabuk büyüyüp ilerlemesine, insanımızın fert ile mal kaybına ve orman içerisinde etkili canlıların fert kaybına hastalık olmakta. O bağa resmi dahi yangınla uğraş eden alp neferlerden birisini anlatıyor. O kaplumbağayı kurtarıp onu serinlettiği pir bir ışık, bize orman yangınlarıyla ilgili o acı hatırayı hatırlatması açısından dolgunca tıpkısı iş.”

“Hususi sanatçı yeteneği ile fariğ haddinden fazla hususi fotoğraflar”

Elban, “AA’nın korkulu aynı bilgi zıkkım ve muhabir portföyü” bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bunun gerek foto gerekse görüntü ile gösterişli üstelik besleyen benzeri kaynağı var. Fariğ fotoğrafların kâffesi tıpkısı muhabir, tıpkısı fotoğrafhane marifetiyle değil, bire bir sanatkâr titizliğiyle izlenmiş ve özel artist yeteneğiyle fariğ haddinden fazla özel fotoğraflar. Bunlar Türkiye kategorisi değil bence alanında dünyadaki kategorilerde çokça ferah ferah yarışacak ve merhale matlup fotoğraflar. Rum Ajansının fotoğrafçılarının ve muhabirlerinin hazırladığı bu fotoğrafları çok beğeniyorum.”

Share: