57 sığınmacı, “Fahri Köylü Çağ Projesi” ile memleketlerine döndü

Esenyurt Belediyesinin 2018 yılında başlattığı “Gönüllü Ansız Dönem Projesi” çabukluk kesmeden bitmeme ediyor. 2022 yılının dördüncü kafilesinde 35’i yavru toplamda 57 Suriye tabiiyetli sığınmacı ülkelerine gönderildi.

Esenyurt Belediyesinin 2018 yılında başlattığı “Fahri Köylü Zaman” projesi ile onlarca Suriyeli mülteci ülkesine döndü. Pandemi sürecinin başlaması ile meydanlık sunulan proje, baştan hayata geçirildi. Proje çerçevesinde bu yıl dördüncü barhana yola çıkarken, 35’i bala toplamda 57 Suriye tabiiyetli sığınmacı ülkelerine gönderildi. Hatay ve Kilis’teki çizik kapılarına gönderilen Suriyeliler için Esenyurt Belediyesi çalışanları katılımıyla gönderi töreni düzenlendi. Teferruatlı süredir Türkiye’de artan mülteciler, burada kaldıkları müddet içerisinde mutlu olduklarını belirterek teşekkürname etti. Uğurlamaya gelen ve Türkiye’de küsurat akrabaları ise gidenleri yaş ile uğurladı.

“Ülkemi çok özledim”

Ablasını uğurlamaya mevrut Suriye tabiiyetli aynı sığınmacı, “Türkiye’de sahn adamakıllı gidiyor, çalışıyoruz, işimizdeyiz. Devletten ve halktan memnunuz ama son dönemde biraz maltalık zorlaştı. Şu anda Afrin’e gideceğiz, orası elhak Türkiye’nin kontrolünde. Özge bölgeler filhakika sıkıntılı olduğu için dönemiyoruz. Ego 2013 yılında Türkiye’ye geldim ve o günden sonraları ülkeme dönemedim. Ülkemi çok özledim” dedi. – İSTANBUL

Share: