Ülkelerine mankafa dönen Suriyeliler Türkiye’deki ittifak zorluğundan veca yandı: Seçme husus çok pahalı, o yüzden gidiyorum

Esenyurt Belediyesi’nin 2018 yılında başlattığı “Fahri Geri Ahit” projesi ile onlarca Suriyeli mülteci ülkesine kalın kafalı döndü. Pandemi sürecinin başlaması ile ara sunulan proje baştan hayata geçirildi. Proje çerçevesinde bu sene dördüncü konvoy yola çıkarken, 35’i yavru toplamda 57 Suriye tabiiyetli sığınmacı ülkelerine gönderildi.

GÖNDERI TÖRENİ DÜZENLENDİ

Hatay ve Kilis’teki cızık kapılarına gönderilen Suriyeliler üzere Esenyurt Belediyesi çalışanları katılımı ile uğurlama töreni düzenlendi. Detaylı süredir Türkiye’bile mütezayit mülteciler, burada kaldıkları müddet içerisinde mutlu olduklarını belirterek teşekkür ettiler. Uğurlamaya gelen ve Türkiye’de mütezayit akrabaları ise, gidenler için yaş ile uğurladı.

“DEĞME MOLEKÜL ÇOK PAHALI”

Ülkesine dönen Suriyelilerin yaptıkları açıklamalar dikkat çekti. Ülkesine dönen Suriyeli muhacir Leman Abdulaziz Türkiye’üstelik yaşanan konuşu krizden periferi ülkesine döndüğünü belirterek “Suriye’de bile hanay güzelce değil. Çarpışma var. Bura güzeldi ama sahn şu zaman çok fiyatlı oldu. Icar elbet ödenecek, meyve göveri seçme molekül haddinden fazla pahalı. O yüzden Suriye’ye gidiyorum. Haddinden Fazla memnunduk ama değme madde çokça pahalı oldu. Keşki her molekül bu büyüklüğünde fiyatlı olmasaydı” dedi.

“GEÇİNEMİYORUZ, HERKES GİDİYOR”

Ablasını uğurlamaya mevrut Nazmi Davut birlikte “Ablamın eşi rahatsızdı. Burada çalışamadı. O Suriye’ye, ailesinin yanına döndü. Geçinemedikleri amacıyla o bile Suriye’yedönüyor. Bugüne kadar geçinebiliyorduk amma deminden geçinemiyoruz. İş bulamıyoruz. Bu yüzden sistem gidiyor” diye niteleyerek konuştu.

“ÇALIŞTIK, YORULDUK, YAŞAYAMADIK”

İmkanı olmadığı için okuyamadığını söyleyen Ömer Ergin ise “On yıldır Türkiye’de yaşıyorum. Burada geçimimizi ulaşmak üzere imkanımız yok. Burada çalıştık, yorulduk, yaşayamadık.Şimdi birlikte ülkemize dönüyoruz. İmkânım olmadığı için okuyamadım. Çalışmaya vabeste kaldım. Ülkeme döndüğüm amacıyla çokça mutluyum” dedi.

“SON DÖNEMDE HAYAT ZORLAŞTI”

Suriye uyruklu bir mülteci, “Türkiye’dahi sahn güzelce gidiyor, çalışıyoruz, işimizdeyiz. Devletten ve halktan memnunuz amma akibet dönemde az buçuk hanay zorlaştı. Şuanda Afrin’e gideceğiz, orası filhakika Türkiye’nin kontrolünde. Değişik bölgeler elhak sıkıntılı olduğu üzere dönemiyoruz. Ben 2013 yılında Türkiye’ye geldim ve o günden sonra ülkeme dönemedim. Ülkemi çokça özledim” dedi.

Share: