Zelzele uzmanından Van ve çevresine kritik uyarı: Sonuç dönemlerde cümbüş arttı

Van YYÜ Mühendislik Mimari Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Toker, Van bölgesindeki hareket aktivitelerinin arttığını açıkladı. Van’da oluşan depremler ve ahir dümdar şoklarla ilişkin matematik modelleme yapan Toker İran’ın Khoy kentinde meydana mevrut depremle gelişigüzel bölgede meydana gelen serencam depremlerle ilişik açıklamalarda bulundu. Toker, bu durumun bölgede deprem mekanizma indeksinin yoğunlaştığını gösterdiğini söyledi.

“ZELZELE KÜMELENMELERİ HAREKETLİLİĞİN ARTTIĞINA İŞARET”

Doç. Dr. Mustafa Toker, konuya ilgili açıklamasında seçme fayın eksantrik tıpkı fayı tetiklemek zorunda olmadığının altını çizdi. Bölgede akıbet aylarda ağırbaşlı tıpkısı zelzele aktivitesinin olmaya başladığını rapor eden Toker, “En Son Urumiye Gölü’nün kuzeyinde benzeri kontra fayın kırılmasına tanık olduk. Geçtiğimiz günlerde Kars- Ardahan bölgesinde depreme tanık olduk. Bundan 3 kamer ilk ise Erçek Gölü’nün kuzeyinde yön atımlı depreme, yeniden 6 kamer geçmiş Çarpanak Nakıs Adası açıklarında tanık olduğumuz yer sarsıntısı kümelenmeleri, bölgedeki hareketliliğin arttığını bize gösteriyor” dedi.

CİDDİ BİR HASAR VERMESİ ÖNGÖRÜLMÜYOR

Sürekli namına Şarki Küçük Asya Platosu ve Kuzey Garp İran Platosu beyninde ayrımlı karakterlerde ters ve doğrultu atımlı faylar başlamak amacıyla depremlere şahit olmaya başladıklarını anımsatan Toker, “Bu hareketlilikle bu arada 4’den iri, 5 buçuktan âdeta görünmek için aynı haddinden fazla hareket aktivitesi oluyor. Doğu Rum Platosu ile Yıldız Garp İran Platosunu yegâne bire bir kıta yerine düşünürsek buralarda kırıcı tıpkısı hareket aktivitesinin olduğunu söyleyebiliriz. Bu depremleri sismik risk açısından değerlendirirsek bu depremlerin bölgeye kilolu bire bir hasar vermesini beklenen görmüyoruz. Fakat bu bölgedeki hareketliliğin bitmeme ettiğini gösteriyor. Zelzele oluşma indeksinin yoğunlaştığını gösteriyor” diyerek konuştu.

Share: