Yozgat’ın Çekerek İlçesindeki ‘Ulu Kavak’ Ağacının Bulunduğu Alanda, Belde Düzenlemesi Yapılacak

Yozgat’ın Çekerek ilçesine sadık Kamışçık köyündeki esirgeme altındaki 400 yaşında olduğu tahmin edilen ve ön halkı marifetiyle ‘Ulu kavak’ adı verilen Alba cinsi kavak ağacının bulunduğu alanda yer düzenlemesi yapılacak.

Yozgat Valisi Nur Çelik, Çekerek ilçesinin Kamışçık köyünde incelemelerde bulundu, Kaymakam Hayrettin Buğur Güzelce ve Köy Muhtarı Arzu Taşgın’dan köydeki abide ongun ve yapımı planlanan cemevi ile ilgilendiren vukuf aldı.

8 metre mekân genişliği, 20 metre uzunluğu mevcut, kurumlu görüntüsü ile dikkati çeken kavak ağacının bulunduğu alanı gezen Ilbay Çelik, burada mevcut yapıların yıkılıp, namına henüz çağdaş binaların yapılıp, yapılamayacağını sordu.

Muhtar Taşgın, belde düzenlemesinin 1993 yılında yapıldığını, Natür Dulda ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden yapılması planlanan çalışmalarla ilişkin izin alamadıklarını bildirdi. Ilbay Polat, “Evvel cemevini bitirelim. Cemevinden sonradan da burasını binaları yenileyelim. Ben üstelik görüşeyim. Cemevini de seneye inşallah açılışını yaparız” dedi.

1993 YILINDA SİT ALANI İLAN EDİLDİ

Köy halkının dalını ve yaprağını de koparmaya çekindiği Kamışçık köyündeki kavak ağacının tamlık yaşı bilinmiyor. Tabiat Siper ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü marifetiyle yapılan incelemenin ardından 200 yaşından henüz iri olduğu belirtilen Alba cinsi kavak ağacının bulunduğu toprak sit alanı car edilip, kavak ağacı birlikte ‘Anıt Ağaç’ statüsüne alındı. Köylülerin birlikte kurban keserek dilekte bulundukları kavak ağacını koparmak amacıyla çevre köy ve ilçelerden bile gelenlerin olduğu belirtildi.

Kavak ağacı ile ilişkin asırlardır anlatılan efsaneye göre, Kerem ile Aslı’nın hikayesinin tıpkı bölümünün burada geçtiğine inanılıyor. Buraya gelip musahabe ettikten bilahare Tokat’ın Zile ilçesine gittiği söyleniyor. Tarihi kayıtlarda de bu bilgiye kayran veriliyor. Köy, tarihi İpek Yolu üstünde bulunuyor. Türkmen bir köy olması zımnında dahi insanlar sürekli gelerek burasını görüşme ediyor. Bayramlarda ve özel günlerde da az çok güç ziyaretçi akınına uğruyor. Ziyaretçiler istek diliyor. Hastalığı olan, çocuğu olmayan, adak adamış adağını öğürtlemek amacıyla gelenlerin yanı sıra gençlerin askere gitmeden geçmiş birlik etkinliklerini ve eğlencelerini ulu kavak altında yapıyor, askerden sağ selamet döndükten sonradan birlikte adadıkları kurbanlarını kesiyor. Köy içerisinde vadi kayran buğulu kavak ağaçlarının gölgesinde torunlar oyunlar oynuyor, inananlar kavak ağaçlarının dallarına çelgi, çaput bağlayıp, arzu tutuyor.

Share: