Yalova’da Sermayecik çileği üreticisinin yüzünü gine güldürdü

Yalova’nın Altınova ilçesine bağı Sermayecik köyünde serencam çilek hasadının tamamlandığını belirten Sermayecik Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve İl Umumi Meclisi Üyesi Savacı Rençper, yıpranmamış fidelerin ekildiğini da tabir etti.

Yalova’nın zirai üretimde bellik değeri olan çilek, bu yılda yüzleri güldürdü. Sermayecik Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve Altınova İl Umumi Meclisi Üyesi Karakulak Maraba, Sermayecik köyünde yılın sonuç çilek hasadının yapıldığını söyledi. Başbuğ Rençper, almanak rekoltenin 500 titrem olduğunu ve çileğin kilosunun 20-25 TL’den satışa sunulduğunu anlattı.

“Rastgele antlaşma gür tıpkısı piyasa yakalıyoruz”

Bu yılki hasadın boşluk kocaoğlan sonuna kadar yapıldığını dile getiren Fellah, “Akıbet çilek hasadımızı bile tamamladık. Havaların sıcak gitmesi hasat süresini uzattı. Rekoltemiz bu sene de 500 titrem civarında, on paralık eksilmeden bitmeme etti. Normal tıpkısı çilek olsa tıpkı ay hasat yapılır, biter. Bizim ürettiğimiz yediveren çeşidi olduğu üzere yıl boyu sürüyor. Serencam hasadımızda averaj kilogramı 20- 25 TL’den satıldı. Gün çağ sunu ve öğrenci göre fiyatlar değişti. Biz rastgele ahit iyi tıpkı piyasa yakalıyoruz” dedi.

“2022 yılını mutlu kapattık”

Üreticinin 2022 hasadından mutlu olduğunu belirten Dikici, “Sermayecikli bu sene de mutlu. Çileğin birlikte köyümüzde kiraz, ceviz, fasulye, kızılcık, erik, fındık bile üretiyoruz. Şahsen orada güçlü, kendi arazisinde eken biçen eşhas istihsal yapıyor. Çilekte ambarlama sorunu birlikte yaşamıyoruz. Zira çilekleri kooperatif namına herhangi bir dolaşma İstanbul hallerine gönderiyoruz. Tek beklemeden satılıyor” diye niteleyerek konuştu.

Ocak ayı itibariyle yeni çilek fidelerinin ekildiğini belirten Ekinci, “Yeni fidelerimizi ektik. Bu sene da yeterli verimi aldık. Ancak çiftçimiz bu sene üzere endişeli. Köyümüzde iki göletimiz var fakat, yağışların ve kanı gecikmesi bizi endişelendiriyor. Böyle olduğu takdirde bu zaman az buçuk zor geçebilir. Çünkü çilek su isteyen bire bir sonuç” ifadelerini kullandı. – YALOVA

Share: