TRAKYA’DAHI DE BULGARİSTAN’DAKİ UMUMI SEÇİMLER İÇİN SANDIK BAŞINA GİDİLDİ

BULGARİSTAN”bile yapılan erken umumi seçimde, Türkiye’üstelik yaşayan soydaşlar kasa başına gidip düşünce kullandı.

Bulgaristan’de alınan er intihap seçme kararının peşi sıra zaman yapılan seçimlerde Türkiye’bile dinç tekme vatandaşlar üstelik oy kullandı. Trakya’birlikte, intihabat amacıyla Tekirdağ’de 18, Kırklareli’de 7, Edirne’bile 3 tevessül etmek için hep 28 kasa kuruldu. Soydaşlar, saat 07.00’den itibaren kasa başına giderken, seçime ilgi gösterdikleri görüldü.

‘ARTIK İSTİKRARIN OLUŞMASINI İSTİYORUZ’

Edirne’da görüş kullanma işlemi merkezde Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu ile 75’inci Sene İlkokulu’nda ve Keşan ilçesinde gerçekleştirildi. Kentte ruhlu tekme vatandaşlar ve Bulgar vatandaşları sabah erken saatlerden itibaren sandıkların yolunu tuttu. Trakya Balkan Türkleri Hars ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Gün, Bulgaristan’dahi artık denge oluşması gerektiğini belirterek, “Son 1.5 sene içerisinde Bulgaristan’bile 4 seçme gerçekleştirildi. Bugün üstelik 4’üncüsünü yapıyoruz. Vatandaşımız ‘bundan sonra sıkıldık’ seçimlerden diyebilir amma tekrar birlikte hareketli şekilde Edirne’deki seçmenimiz sandıklara gelmekte. Tığ Bulgaristan Türkleri yerine, hele Türkiye’bile hayatiyetli soydaşlarımız adına şunu söyleyebiliriz, vatandaşlarımızın sandığa gitmekten hicap sebebi istikrarın olmaması. Bu ebat vatandaşı etkiliyor. Biz toplum örgütü yerine Bulgaristan ile Türkiye arasındaki dolgunca ilişkilerin gelişmesi yönünde ceht sarf ediyoruz. Bu çabanın olması için de istikrarlı bire bir yönetimin olması bizim arzumuz, gönlümüzden güzeşte bu. Dizge oyunu istediği partiye yahut kişiye atabilir ancak bundan sonra muvazene olsun ve seçimler alışılagelen takviminde olsun” dedi.

‘VATANDAŞLIK GÖREVİMİZİ YAPTIK’

Edirne’da düşünce kullanan tekme vatandaş Erhan Vatansever, “Vatandaşlık görevimizi adına getirdik. İnşallah hem desteklediğimiz tümen liyakatli tamam hem üstelik Bulgaristan istikrara kavuşur. O nedenle görevimizi yaptık ve sonuçları bekleyeceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Oyunu kullanan Vukuf Çavuşoğlu üstelik, seçimlerin Bulgaristan üzere filinta olmasını diledi. Çavuşoğlu, “Hep üzere ego dahi buraya oyumu kullanmaya geldim. İnşallah bu kez Bulgaristan üzere tartılı bire bir seçim olur, inşallah komşumuza abra sağlık. İnşallah ömre bedel tamam” ifadelerini kullandı.

TEKİRDAĞ’DAHI BILE GÖRÜŞ KULLANMA İŞLEMİ BAŞLADI

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde 50’nci Sene Ortaokulu’nda kurulan sandıkta sabahın erken saatlerinde fikir kullanma işlemi başladı. Okula fikir kullanmaya gelen Bulgaristan göçmeni vatandaşlar oylarını kullandıktan bilahare evlerine döndü. Düşünce kullanan vatandaşlardan Emin Yılmayan, “Peki bu defa kazanacağız. Daha çok milletvekili kazanmayı düşünüyoruz. Niyetimiz bu. Birçok kez ertelerlerse ertelesinler, sonuçta biz alacağımız oyları almaya geldik. Bunun üzere bile sabahleyin erkenden oyumuzu kullanmaya geldik” diye konuştu.

‘VATANDAŞLIK GÖREVİMİZİ YAPTIK’

Erman Çelik isimli vatandaş ise vatandaşlık görevini yaptıklarını belirtti. Polat, “Bulgaristan’birlikte parlamento seçimlerinde görüş kullandık. Sevdiğimiz partiye verdik, oyumuzu kullandık. Yurttaşlık görevimizi yaptık” şeklinde konuştu.

ELEKTRONİK REY ISTIMAL

Tekirdağ’ın Dertli ilçesinde ise Havuzlar Ortaokulu’nda kurulan sandıklarda tekme vatandaşlar, saat 07.00’den itibaren oylarını kullanmaya başladı. Elektronik rey kullanma sisteminin birlikte kullandığı okulda su oluştu. Listelerde isimleri olmayanlar ise okullardaki görevli yazıcılar yoluyla beyanname doldurup oylarını kullandı.

Share: