Veca Dağı eteklerindeki sulak alanlar havalar soğuyunca domestik kuşlara kaldı

Dert Dağı eteklerindeki sulak alanlar, muhacir kuşların ısıdam bölgelere gitmesiyle domestik kuşlara kaldı.

Iğdır ile Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan sulak alanlar, ilkbahar, yaz ve güz döneminde yüzlerce muhacir kuş türüne eş sahipliği yapıyor.

Havaların soğumasıyla muhacir kuşların ısıdam bölgelere giderken, kışı bölgede geçirecek sakarmeke, balıkçıl türleri, leylek, sutavuğu, yeşilbaş ördek gibi domestik kuşlar, sulak alanlarda beslenirken görüntülendi.

Iğdır Üniversitesi Ornitoloji Aplikasyon ve Araştırma Merkezi (KUŞMER) Müdürü Dr. Akademisyen Emrah Polat, AA muhabirine, Dert Dağı civarındaki sulak alanların rastgele mevsim kuşlar için şanlı olduğunu söyledi.

“Iğdır’daki bütün göçmen kuşlar güneye gitti”

Bu alanlarda çetin aynı barhana hareketliliği yaşandığını tabir eden Çelik, şöyle konuştu:

“Havaların soğumasıyla Şimal Kalık Küre’den Cenup Fire Küre’ye benzeri barhana başladı ve şu zaman bitti. Iğdır’daki tekmil muhacir kuşlar güneye gitti. Şu dakika buradaki sulak alanlarda yerli kuşlar eskimiş durumda. Bunlara benzer sakarmeke, yeşilbaş badi ve boz balıkçıl türleri diyebiliriz. Literatür yaz göçmenleri burayı kullanıyor, transit göçmenler da buraya geliyor. Kışın gelmesiyle büyük şita ziyaretçileri geliyor, yaz göçmenleri gidiyor. Yani yılın değme döneminde Iğdır’ın sulak alanları, Dert Dağı Milli Parkı kuşlar açısından zengin.”

Polat, ilkbaharda Afrika’ya barhana fail kuşların geri döneceğini belirterek havaların ısınmasıyla mart ayında güneyden kuzeye bir hareketliliğin yaşanacağını dile getirdi.

Iğdır’ın kuşların kafile rotası üstünde olduğunu hatırlatan Polat, “Havaların ısınmasıyla gelişigüzel imdi yaz göçmen türlerini burada koymak tür olacaktır. Bu yılki müşahede çalışmalarımız korkulu geçti. Kuşlar üzere bakir ensesi kalın habitatlar ortaya çıkardık, o alanlarda gözlemlerimizi yoğunlaştırdık. Havaların ısınmasıyla birlikte fire küsurat çalışmalarımızı tamamlamaya çalışacağız. Şu an bölgedeki yetişkin olan beş altı kuş garip üstünde çalışmalarımız başlamıştı, baharın gelmesiyle birlikte devam edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: