Karabük malumat… Safranbolu Belediyesi’nden üretime bindi kursu

Safranbolu Belediyesi’nden üretime destek kursu

KARABÜK – Karabük’ün Safranbolu ilçesinde üreten ayrımsız sosyete anlayışıyla başlatılan ‘Kışlık Göveri ve Dikme Bakımı’ kursu devam ediyor.

Safranbolu Uray tarafından Bağ Bozumu Sezonu Terbiye Programı çerçevesinde ‘Kışlık Göveri ve Ağaç Bakımı’ kursu açıldı. Yazıköy Köyündeki Uygulama ve Üretim Biriminde kursa müracaat yapan kursiyerlere sebze dikiminde ve dikme bakımı sırasında yapmaları gereken hususlar noktasında Kaynak Alazoğlu aracılığıyla yetişek veriliyor.

Belediye Başkanı Elif Köse, kursiyerleri ülfet ederek yapılan çalışmalarla ilişkin bilgi aldı.

Kursiyerlerle alay malay bezelye ve bakla dikimi gerçekleştiren Başbuğ Köse, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Üreten ve müteharrik tıpkı şehremaneti namına anlayışıyla yolumuza devam ediyoruz. Yaptığımız çalışmaları vatandaşlarımızla katılmak, edindiğimiz bilgilerden ve tecrübelerden onlara üstelik fayda sağlaması açısından ağırşak açtık. Kursumuzun ikinci haftası” dedi.

Kursa katılanların dikim sırasında akıllıcasına bildikleri yanlışları görüp elan eli nimetli yayın elde edebilmeleri üzere zaruri bilgilerin verildiğini ifade eden Köse, ” Yaptıkları işi daha heveskâr yapabilmeleri amacıyla emek verdikleri topraktan elan mebzul ürün alabilmeleri için muktezi bilgileri Ziraat mühendisimiz Pınar Kadın onlara veriyor. Evire Çevire tıpkı say oldu. Vatandaşlarımızda çokça memnun” diyerek konuştu.

Uray serasında üretilen ürünlerin hem sosyal tesiste hem bile içtimai yardıma ihtiyacı olan vatandaşların besin temininde kullandıklarını aktaran Köse, “Seramızda halen çokça sayıda im var Toprak ona bir verirsiniz size 10 kendisine gabi veriyor. Tüketen cemiyet namına üreten aynı toplum olmayı hep vurguluyorum” ifadelerini kullandı.

Kursiyerlerden Mehmet Balkaya, yıllardan beri limonluk işiyle ilgilendiğini, kursun kendilerine çok madde kattığını ve kursta doğru bildikleri bilgilerin yanlış olduğunu öğrendiklerini söyledi.

Share: