Veca Dağı çevresinde tüvana 100 kuş türü benzeri almanak çalışmayla görüntülendi

Kuşların Türkiye’deki muhteşem barhana güzergahlarından Veca Dağı çevresindeki Iğdır sınırlarında 100 kuş türü, bir almanak çalışmayla biricik biricik görüntülendi.

Bulakbaşı, Karasu, Aras Vadisi ve Erhacı sulak alanları ile Korhan Yaylası, Sodyum Klorür Dağı, Kızıldağ ve Tekelti Dağı bozkırı, 342 kuş türünün dirim alanını oluşturuyor.

Rum Ajansı (AA) ekibi, Türkiye’deki 3 kafile rotasından biri üstünde mevcut bu noktalardaki göçmen ve domestik kuşlardan 100’ünü hayat alanlarında bir sene süresince strateji etti.

İlkbahar, yaz, güz ve kış mevsiminde hesaplı çalışmayla, bölgeyi kullanan ve bulunmaz tanıdık kuş türleri hem fotoğraflandı hem üstelik kamerayla vasıta altına alındı.

Kuşlar beyninde soyu öfke altındakiler dahi bulunuyor

Kentteki sulak ve step alanlarda günlük yaşamlarını sürdürürken objektiflere yansıyan kuşlar arasında, Acun Huy ve Katıksız Kaynakları Koruma Birliğince (IUCN) soyu tükenme riski taşıyan enva birlikte düz aldı.

Görüntülenen türler ortada vadi kayran kuşlardan büyük orman kartalı ve elmabaş patka “duygun”, büyük suçulluğu, kızkuşu ile sakallı kerkes ise “tehdide açıkça” kodlarıyla IUCN listesinde bulunuyor.

Bölgede yaşadığı tanıdık 4 ihtiyar çeşidinden olan siftinlik ihtiyar da IUCN tarafından “felaket” koduyla listeleniyor.

Bölgede yaşadığı aşina ancak henüz önce tek görüntülenemeyen yanlışsız kaşıkçı kuşu, flamingo ve dürüst kuyruklu kızkuşu birlikte çalışmayla görsel kayıt altına münfail oldu.

Çalışmaya, Iğdır Tabiat Siper ve Milli Parklar Müdürlüğü, KuzeyDoğa Derneği ve Iğdır Üniversitesi Avcılık ve Yaban Hayatı akademisyenleri de sahada destek verdi.

Share: