Iğdırlı Vatandaş, Şita Lastiği Fiyatlarındaki Artıştan Yakındı: “Arabayı Çalıştırsan Tıpkısı Bela Çalıştırmasan Bir Bela”

BAŞKUMANDAN ÜNSAL

Şehirlerarası abra ve palyatif taşıyan ticari araçlar için 1 Meyan bakımından başlayan şita lastiği takma zorunluluğu oto lastikçilerinin mesaisini artırdı. Arabasının lastiğini mübadele etmek amacıyla oto lastikçiye gelen Iğdırlı vatandaş, fiyatların artmasından yakınarak “Cesamet pahalandırmış alamıyorum. Vergisi var alamıyoruz yüzdelik 120 koymuş üzerine demincek hangi yapalım? Arabayı çalıştırsan benzeri bela çalıştırmasan benzeri bela” dedi.

Şita mevsiminin kendini hissettirmeye ve şita lastiği uyumsuz zorunluluğunun 1 Aralık itibarıyla başlamasıyla birlikte oto lastikçilerdeki cümbüş arttı. Iğdır’da lastikçi esnafı Coşkun Sever, vatandaşlara duygusal güvenliği açısından kış lastiklerini taktırmaları uyarısında bulundu. Sever, şunları söyledi:

“VATANDAŞLAR BU KONUDA DUYARLI”

“1 Ara itibarı ile şita lastiği takılması mecburiyeti başlamıştır. Vatandaşlar bu konuda çokça duyarlı ve hoşgörülüdür. Vatandaşlar şita lastiklerini değişsinler hem öz sağlıkları ve karşıdakilerin sağlığı için değişmelerinde kâr vardır. Vatandaşların ilgisi çok çetin tümce bu konuda haddinden fazla duyar ve tıpkı şekilde kar lastiğini değişmeye bağlı ve kendileri sadık olmadıkları halde gelip değişiyor. İlgi dükkanın önündeki araçlardan belli.”

“PAHALANMIŞ ALAMIYORUM”

Arabasının kış lastiğini muhavvil aynı yurttaş fiyatların yüksekliğinden şikayet ederek şunları söyledi:

“Heybet pahalandırmış alamıyorum. Vergisi var alamıyoruz yüzdelik 120 zam koymuş konusunda demincek ne yapalım? Arabayı çalıştırsan ayrımsız bela çalıştırmasan tıpkısı bela… Şita lastiği gel taktırma polisler önümüz kesiyorlar, 6 milimetre bulunmayan diyerek ceza kesiyorlar. Alamıyorum bak iki lime değiştirdim iki kıta kaldı. İkisi yıpranmamış farklı ikisi bozuk kaldı pahalı benzeri lastik bin teklik ben nereden 5 bin liralık getirip vereyim. Benim kazancım nedir? Takmasan kar yağıyor yağmur yağıyor, arabalar kayıyor. 5 bin liralık taksan tıpkısı bela takmasan aynı bela. Lastikçinin merhametine kalmış fiyatı. Yetkililerden isteğim çakaralmaz olsun korse alalım, seçkin madde bize üzücü pahası düşman değiştiremiyoruz bir yağ tahvil bin liraya mal oluyor.”

Yurttaş ise, “Biz dahi kışlık lastiklerimizi takmaya geldik. Herkese tavsiye mektubu ediyoruz. Iğdır dağlık uyuşma olduğundan kazaya vadi kırpmak üzere herkese kışlık lastik taktırmasını tavsiye mektubu ediyorum” dedi.

Share: