VAN KEDİLERİNE ÇİFTLEŞME DÖNEMİNDE ÖZEL BAKIM

VAN Yüzüncü Sene Üniversitesi’ne (YYÜ) sadık Pisik Villası’nda, nesli dulda altında olan ve farklı ayn renkleri, parlak tüyleri ile ünü devlet sınırlarını aşan Van kedilerinin çiftleşme süreci başladı. Bu dönemde kedilere özel hizmet yapılırken, henüz rahat olmaları için enstrüman dinletiliyor. Biçim müdürü Prof. Dr. Abdullah Kayaç, 2023 yılı üzere çiftleşmelere başladık. Bunları yaparken, 2022’bile anneler ince müddet bala doğumu ve beslenmesi ile uğraştıkları amacıyla ağır şekilde kilo kaybediyorlar. Kedilerin bakımları, aşıları ve sağlık kontrollerini yaptık dedi.

Van Pisik Villası’nda, nesli siper altında olan Van kedileri, çiftleşme dönemine girdi. Ayrımlı göz renkleri, bembeyaz tüyleri ile ünü talih sınırlarını aşan Van kedilerinin gelişigüzel zaman ziyaretçisi geliyor. Özellikle çocukların ülfet ettiği merkezdeki kediler, sevecen hareketleri ile bent çekiyor. Çocuklar, kedilerle yakından ilgilenerek seviyor. Kızışma döneminde olan kedilerin bakımları dahi özenle yapılıyor. Rastgele sene ırkın özelliklerini haiz elan aşkın kedi yutmak üzere icraat yapılan merkezde, kızışma döneminde agresif tavırlar sergileyen hayvanlara, bu dönemi daha sakin geçirmesi için ayrımlı repertuvardan müzikler dinletiliyor. Çiftleşme dönemi için kedilere hususi odalar hazırlanırken, aşıları, afiyet kontrolleri ve bakımları dahi özenle yapılıyor.

‘KEDİLERİN AŞI VE KONTROLLERİNİ YAPTIK’

Van Kedisi Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, çiftleşmeye başlayan hayvanlara bu süreçte hususi hizmet yapıldığını belirterek, Van Kedisi Araştırı Merkezi, 2022 programını tamamladı ve 2023 için bile hazırlıklarını yapıp, bu yılın çiftleştirmelerine başlandı. Bunları yaparken, tabi 2022 yılında anneler detaylı müddet çocuk doğumu ve beslenmesi ile uğraştıkları üzere ağır sıklet şekilde kilogram kaybediyorlar. Bu gücük süre içesinde sağlıkları ile ilişkin telkih, kontrollerini yapıyoruz ve ondan bilahare de kilogram almalarını sağlamamız gerekiyor. Nedeniyle üstelik az buçuk daha bir bunaltıcı beslemeyle kilogram almalarını artırıyoruz diye niteleyerek konuştu.

180 ÇOCUK KEDİ DÜNYAYA GELDİ

Prof. Dr. Kaya, bu süreçte vitamin yoğunluğu fazla olan yağlı besinlerle kedileri beslediklerini anlatarak, Balık ve diğer vitaminleri veriyoruz. Geçen yıl 180 çocuk kedi dünyaya geldi. Çiftleşmeler de 2022 yılının performansları değerlendiriliyor. Nedeniyle 2022 yılı içre anne ve babaların pozisyonları değerlendiriliyor. Bizim değerlendirmelerimize bakarak orijinal yavru doğuran temel ve babaları değerlendirmeye alınıyor ve ondan sonradan deforma olan temel ve babalar olursa onları üretimden çıkartıyoruz? dedi.

Share: