BM’nin ardından IMF da Fed’i politikalarında ihtiyatlı olmaya çağırdı

Uluslararası Mal Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, MEMLUK Tarz Bankası’nı (Fed) politikalarında son kademe sakıngan ve dünyanın vurdumduymaz kalanı üzerindeki etkisine alın tetik olmaya çağırdı.

Georgieva, Suudi Arabistan ziyareti sırasında Reuters’a verdiği röportajda, makul maliye politikalarıyla toptan durgunluğun önlenebileceğini belirtti.

Hükümetlerin maliye politikalarının dünyalık politikası sıkılaşmasıyla tutarlı olması halinde global resesyonun önlenebileceğine dikkati çekici Georgieva, fakat gelecek yıl resesyona girecek ülkelerin olabileceğini bildirdi.

Georgieva, Fed’e politikalarında akıbet aşama sakınımlı ve dünyanın ferasetsiz kalanı üzerindeki etkisine alın tetik olma çağrısında bulunarak, Fed’in sorumluluğunun “çokça faziletli” olduğunu tabir etti.

IMF Başkanı Georgieva’nın Fed’e müteveccih çağrısının Mürekkep Uluslar’in (BM) form bankalarını nema artışlarını durdurmaya çağırmasının arkası sıra gelmesi ilgi çekti.

Mürekkep Uluslar Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), zaman açıkladığı raporda, Fed ve Avrupa Şekil Bankası (ECB) kadar ümranlı ülkelerdeki gestalt bankalarının faizleri artırmaya bitmeme etmesinin global ekonomiyi resesyona ve peşi sıra teferruatlı sürekli durgunluğa itme riski taşıdığını bildirmişti.

Raporda, durgunluk yaratmadan elan yüksek repo oranlarıyla fiyatları dun çekebilmeye müteveccih seçme düşüncenin “ihtiyatsız tıpkı geriz” olduğu tabir edilmişti.

Reel ücretlerin düştüğü, mali sıkılaşmanın, mali çalkantıların ve çokça cepheli bindi ve koordinasyonun sınırlı olduğu ayrımsız dönemde lüks akçasal sıkılaşmanın birçok gelişmekte olan ülke ve ara sıra ümranlı ülkelerde dinginlik ve ekonomik dingildeklik dönemi başlatabileceğine ilgi çekilen raporda, BENDE’deki bu yılki faiz artışlarının Çin aut gelişmekte olan ülkeler için gelirde tahmini 360 bilyon dolarlık azalmaya ve giderek henüz fazla soruna illet olabileceği kaydedilmişti.

Share: