Uzmanlardan müselles müstevli uyarısı

Uzmanlardan üçgen salgın uyarısı

Kış aylarında üçgen salgına dikkat

GAZİANTEP – Gaziantep’te şita mevsiminde grip vakaları arttı. Hastanelerin dolup taştığı müstevli dolayısıyla uzmanlar uyarılarda bulundu.

Gaziantep’te antipatik sabık kış aylarında üçgen müstevli adına aşina rhinovirüs, influenza ve RSV hastalıkları artınca hastanelerde derya başladı. Gaziantep Hususi HATEM Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Halil Kalli, akıbet günlerde çocuk ve yetişkinlerde üst teneffüs yolu hastalıklarında artma görüldüğünü belirterek uyarılarda bulundu. Dr. Kalli, rhinovirüs, influenza ve RSV salgınlarının bire bir arada görülmeye başlandığını belirterek özen edilmesi gerekenler konusunda hikmet verdi.

Kalabalık ortamlarda maske kullanımına ve el hijyenine ilgi etmenin genişlik aktif tılsım olduğunu söyleyen Kalli, Çor başladıktan sonraları birden ilerlediği üzere evet de hastalık başladıktan sonra ya da tekrardan aktive olduğundan kıran kesinkes aynı doktora görünüp septomatikte olsa bir otama almanın haddinden fazla çokça önem bildirme ettiğini rapor etti.

İç Hastalıkları Uzmanı Kalli, müselles salgının belirtilerinin birbirine benzediğini hatırlatarak, “Serencam dönemlerde hele akıbet benzeri ayda ülkemizde dolayısıyla Gaziantep’te üçlü müstevli söz konusu, rhinovirüs, influenza ve RSV karışımıyla oluşan bire bir virüs adına bilinmektedir. Belirtileri birbirlerine benzemekle beraber gelişigüzel üçünde birlikte geçit ağrısı, kibir akıntısı, aksırma, kibir tıkanıklığı ve uzaklık duruluk çığlık yüksekliği, öksürük, halsizlik, mafsal ağrıları gibi semptomlar göstermektedir. O yüzden Covid-19 hastalığı ile karıştırılmaktadır. Amma bu hastalıklarda akciğer tutumu az buçuk az olduğu için artık ense solunum enfeksiyonum rahatsızlığı belirtileri verdiği üzere biraz daha ferah seyretmektedir. Ancak bazen hastalarımızda akciğer tutumu gördüğümüz üzere yine önlemini ahzetmek zorundayız” dedi.

Hastalıktan dehalet yolları

Bu gripten korunma yolları için bilgiler paylaşan Dr. Kalli, “Bulaş yolu ve teneffüs hastalığı olduğu üzere alelumum damlacık yolu ile bulaşmakta, birbirimize yakın angajman etmekten kaçınırsak şayet umum hijyenine çıktı ehemmiyet verirsek şayet neşeli ortamlara girmesek, toplu nakil araçlarını kullanırken maske kullanırsak hastalığın bulaşını önlemekte bizim üzere çok yüce ayrımsız yöntemdir” ifadelerini kullandı.

“Katiyetle ayrımsız uzmana görünün”

Bu hastalığa yakalananların mutlak tıpkı tedavi alması gerektiğinin altını çizen Dr. Kalli, “Hastalık başladıktan bilahare serian ilerlediği için evet üstelik çor başladıktan bilahare evet üstelik tekrardan aktive olduğundan dünya mutlak aynı doktora görünüp septomatikte olsa tıpkı otama ahzetmek haddinden fazla haddinden fazla önem yer etmektedir. Okulların tatil olması hastalığın gidişatını ongun yönde seyretmiş olabilir. Tatil döneminde site değiştirmenin sıkça olması bire bir zamanda dinlence döneminde oyun çocuklarının birbirleriyle elan çok kaynaşması hastalığın istikbal ki dönemleri açısından geçmesini az buçuk daha uzatabilir” diye konuştu.

Share: