Tıp Fakültesi öğrencisi birçok hastalığa deva fındık yağından sabun üretti

Tıp Fakültesi öğrencisi birçok hastalığa reçete fındık yağından sabun üretti

Giresun’un Eynesil ilçesinde fındık yağından sabun üreten tababet fakültesi öğrencisi Eli Açık Gürel, fındık sabununun birçok hastalığa ve cilt bakımına bereketli geldiğini söyledi

GİRESUN Giresun’un Eynesil ilçesinde fındık yağından sabun üreten tıp fakültesi-öğrencisi Eli Açık Gürel, fındık sabununun sedef hastalığı, egzamaya, yalan hastalıklarıyla sivilce ve saç dökülmesine bol geldiğini söyledi

Giresun’un Eynesil İlçesinde canlı 25 yaşındaki Selek Gürel adlı tıp fakültesi akıbet sınıf öğrencisi, evinde fındık yağından sabun üretti. Evinin tıpkısı köşesinde namına ilişkin benzeri mücahede alanı oluşturan darülfünun öğrencisi Gürel, Sabunu yapım ettikten bilahare irade patlaması yaşadığını rapor etti.

Gürel, ürettiği sabunun saç dökülmesine, saç uzamasına, sedef hastalığı hastalığına, egzamaya, aknelere ve sivilcelere, mantara ve vücuttaki incitici kokulara bol geldiğini söyledi.

Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi sonuç derslik öğrencisi olan Selek Gürel, fındık yağından sabun yapma fikrine tıpkısı zül üstüne başladığını ifade ederek ” 2020 yılı pandemi dönemin başında okullar dinlence edildi ve bende Giresun’a evime döndüm. Evimde abes durmaktansa tıpkısı şeyler gidermek istedim. Aklıma fındık sabunu geldi. Ortalık araştırması yaptım ve kesin aynı özdek bulamadım. Türkiye’bile bir ilk olması hedefiyle tıpkısı tutar sabun yaptım. Yaptığım önce sabunları yakın çevreme dağıttım. Bu aşamada tecrübe aşamalarını gerçekleştirdim, kendimce tıpkısı formül oluşturdum. Okul başlayınca yeniden Ankara’ya okuluma döndüm. 2022 yılında Ankara’birlikte bir arkadaşımla esenlik şirketi kurduk. Burada de aromatik sabunlar yaptık amma fındık sabunu bir kenarda kaldı” dedi.

Coğrafi işaretli Giresun nitelik fındık yağından sabun

Giresun fındığının dünyanın sunu kaliteli fındığı olduğunu ve Avrupa Birliği’nden coğrafi işaretler tescil belgesi aldığını söyleyen Gürel “Fındık düşman yeryüzü faydalı yağdır. Nebati yağlar ortada en yüksek E vitaminine topluluk sıhhatli fındık yağıdır. Yer efdal folik asite sahiptir. Yer çabuk emilen ve sindirilen yağ fındık yağıdır. Maalesef fındık yağına gereken derece verilmiyor. Başka yağlar 180 derecede kaynarken, Fındık düşman 240 derecede kaynamaktadır. Değişik bir özelliği sendrom yapmamasıdır. Fındık sabununu yaparken siyasilerimizle, sağlıkçılarla ve fındık tüccarlarıyla görüşmelerde bulundum. Hepsinden ağır sıklet manevi destek gelgel. Halkoyu yoklaması yaptım. Onlarda destek verdiler” diyerek konuştu.

Üretim 2 kamer sürüyor ve örgensel yapılıyor

Sabunu yaparken 2 skor ilmî yöntemler kullanmayı yeğleme ettiğini söyleyen Gürel ” Birincisi sabunumu kaynatmadan halk yordamıyla yapıyorum. Normalde cağ sabunları 1 yahut 2 saatte yapılır ve akşamından kullanılır. Benim sabunum 2 ayda oluyor. Benim yağım vakit kaybetmeden Giresun fındık yağından yapılma. Başka hiçbir ilin fındık yağını kullanmıyorum. Yaptığım karışımı bütün 3 saat karıştırıp, henüz sonradan hazırlamış olduğum kalıplara döküyorum ve 1 hafta kurutacağım. Katiyen kaynatma yapmıyorum. Herhangi Bir hangi tıpkı araba üstelik kullanmıyorum. Kalıplardan çıkardıktan sonra dahi kısaca 2 kamer bekletip sabunumu yer vukuf bilgisiz ile piyasaya sürüyorum” dedi.

Birçok hastalığa ongun geliyor

Fındık yağının herif vücuduna yaralarını birlikte anlatan Eli Açık Gürel ” Fındık antagonist sabunu saç dökülmesine, saç uzamasına, sedefe hastalığına, ekzemaya, akneye, sivilceye, mantara ve vücuttaki şiddetli kokulara iyi geldiğini söyleyen Gürel “Fındık hasım sabununun temizleyici bir özelliği vardır. Aynı zamanda saf sabun üretiminde, sabunun içeriğinde kendiliğinden gliserin oluşur. Ego gliserinin sabunumun içinde kalmasını istiyorum. Zira gliserin vücudu nemlendirici ve cildi yumuşatıcı aynı özelliğe ehil olmasını saplıyor. Sıradaki hedefim resmi işlemleri izafe etmek ve ihracatla bu arada yekpare dünyaya fındık sabununu ulaştırmayı düşünüyorum ” şeklinde konuştu.

Share: