Türkiye Drone Şampiyonası üçüncü etabı Artvin’de başladı

TEKNOFEST kapsamında planlı Türkiye Drone Şampiyonası’nın üçüncü etabı Artvin’üstelik başladı.

Artvin Valiliği Kaledibi İskelesi Içtimai Tesisleri’nin bahçesinde planlı yarışlara 12 ilden 19 lisanslı sporcu katıldı.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ’nin (STM) yürütücülüğünü yaptığı şampiyonluk, 3 hamle ve bitiş yarışından oluşuyor.

İlk etabı Kastamonu’da, ikinci etabı Sinop’ta gerçekleştirilen yarışların üçüncü etabının Artvin’de tamamlanmasının ardından dereceye giren sporcuların katılımıyla 30-31 Ağustos’ta Samsun’birlikte Türkiye Drone Şampiyonası finali yapılacak.

Final yarışında geçmiş iki sırayı elde edecek sporcular, “TEKNOFEST 2022 World Drone Cup”ta Türkiye’yi katakulli etmeye hak kazanacak.

Yarışmaların ilk gününde tertip turlarının ardından sporcular, 15 kapıdan oluşan parkuru hatasız ve bildirme çabuk şekilde cezbetmek için korkunç savaş etti.

Dereceye girecek sporcular, erte gerçekleştirilecek bitiş yarışmaları böylecene belirlenecek.

Türkiye Gelgel Sporları Umumi Heyet Üyesi ve TEKNOFEST Türkiye Drone Şampiyonası organizatörü Mehmet Öztekin, gazetecilere, yarışmaların düzenlendiği bölgelerde hem öğrencileri hem üstelik vatandaşları bu spora teşvik etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Öztekin, yarışlarda sonuç 16’ya kalanların Samsun’daki bitiş yarışmalarına katılacağını belirterek, “Finalde tıpkı ve ikinci olan şahıslar, 28 ülkeden 32 sporcunun katılımıyla yapılacak olan TEKNOFEST Dünya Drone Şampiyonası’nda yarışacak.” dedi.

Yarışlara Adana’dan katılan Atakan Mercimek, TEKNOFEST Türkiye Drone Şampiyonası’nda sonuç iki yıldır şampiyon olduğunu ifade etti.

Pilotların bu yarışlara yavaş aynı antrenman sonrası katıldığını anlatan Mercimek, “Yarışmacılar droneleri kendileri yapıyor. Bunları uçurması el zira haddinden fazla hızlı gidiyorlar. O yüzden gümüşgöz aynı idman gerekiyor. Haddinden Fazla çaplı pilotlar var. Yarışmada rakiplik art seviyede. Üçüncü etap olan Artvin’bile birinci kendisine final etabı Samsun’a gelmek, henüz sonradan acun şampiyonasında ülkemizi afişlemek istiyorum.” diyerek konuştu.

Milli sportmen Hüseyin Ablak da 8 yıldır drone pilotluğu yaptığını, Türkiye ve dünyada dereceleri olduğunu dile getirdi.

Türkiye’ye, İngiltere’den 5 birincilik getirdiğinin altını çizen Ablak, “Artvin’dahi üçüncü etaptayız. Kastamonu ve Sinop’u geride bıraktık. Orada Türkiye’nin bildirme acul yarışmacıları ile yarıştık. Eledik buraya geldik. Buradan dahi Samsun’a bitiş etabına gideceğiz.” dedi

Yarışlara Osmaniye’den 12 yaşındaki oğluyla birlikte katılan Fatih Güler, iki yıldır aç namına bu işle uğraştığını belirterek, “Bire Bir zamanda bu işi oğlumla alay malay yapıyorum. Türkiye’deki arz gailesiz pilotlardan birisi oluyor oğlum. Bu sene üstelik oğlum turnuvalara katıldı. Üç etaptır evire çevire gidiyor, darısı ayrıksı turlara.” ifadelerini kullandı.

Gün boyu süren yarışmaları Artvin Valisi Yılmaz Doruk, İl Milli Terbiye Müdürü Fahri Acara, İl Deneyimsizlik ve Spor Müdürü Mustafa Demirkıran, Artvin Çolpa Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Sadettin Incitici da izledi.

Share: