Turizmciler Turistik Doğu Ekspresi seferlerinin erken başlamasını istiyor

Kars’taki turizmciler, Türkiye Cumhuriyeti Azamet Demiryolları (TCDD) Transport SERPMEK eliyle Ankara-Kars hattında hizmete sunulan Turistik Şarki Ekspresi seferlerinin 12 Ara’tan önceki başlamasını arzu ediyor.

29 Mayıs 2019’bile işletilmeye başlanan Turistik Şark Ekspresi’nin 2022-2023 dönemi yolculuk takvimi belirlendi. Yerli ve ecnebi turistlerin iri ilgi gösterdiği Turistik Şarki Ekspresi, eskimemiş dönemde önceki seferini Ankara’dan 12 Fasıla 2022, Kars’tan ise 14 Mabeyin 2022 tarihinde gerçekleştirecek.

Kars Turizm Birliği Başkanı Halit Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Turistik Maşrık Ekspresi seferlerinin biletlerinin aylar öncesinden tükendiğini tabir ederek, “Şarki Ekspresi ve Turistik Şarki Ekspresi, Kars ve toprak turizminin heybetli kavil kaynaklarından birisi.” dedi.

Turistik Şark Ekspresi’nin bölgeye kattığı turizm ekonomisinden sonra bölgeye korkulu yatırımlar geldiğini anlatan Özer, “Bu yatırımlar yiyecek, içmece, konaklama, transfer ve konaklama anlamında yükseldi. Ancak bu trenin seferlerinin çatlak ayına sarkması yatırımcıları üzdü. Kars, Ardahan, Iğdır ve mıntıka turizminin alelhusus istemiş olduğu Turistik Şark Ekspresi seferlerimizin 12 Fasıla’tan ilk, şita sezonuna girerken kasım ortasında başlaması nahiye turizmini henüz da rahatlatacaktır.” diye konuştu.

Kentteki aynı otelin müdürü olan Mehmet Kötü bile Kars’ın kış turizmine güç şekilde hazırlandığını dile getirerek, “Turistik Doğu Ekspresi seferlerinin gelişmemiş sürede başlaması Kars turizmi açısından çokça mehabetli. Hele Turistik Gün Doğusu Ekspresi seferleri hangi kadar erkene alınırsa turizmi o kadar rahatlatır.” ifadesini kullandı.

İldeki apayrı tıpkısı otelin sorumlusu Senem Sun de otel adına cemi hazırlıklarını yaptıklarını ve Turistik Doğu Ekspresi’ni beklediklerini anlatarak, Turistik Şarki Ekspresi’nin henüz er seferlerine başlamasıyla misafirlerinin güzün bile yöreyi görebileceğini anlattı.

Sun, kış turizmi sezonu öncesi tamlık hazırlıklarını yaptıklarını üstelik sözlerine ekledi.

Turistik Maşrık Ekspresi, Ankara’dan debi ettikten bilahare Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum üzerinden Kars’a ulaşıyor.

Share: