Ticari krediler yüzdelik 46 arttı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), TL ticari kredilerin bu yılın 7 ayında yüzdelik 46’lık artışla 852 bilyon TL’ye ulaştığını bildirdi.  

TBB’nin Twitter hesabından yaptığı açıklamada ”Küresel ekonominin yavaşladığı, uluslararası piyasalarda borçlanma maliyetinin yükseldiği, erke, azık ve hammadde fiyatları haddinden fazla yüksek seyrederken hamam savaşın sürdüğü edisyon aynı dönemde, bankacılık sektörü kullandırdığı kredilerle büyüklük ekonomimizin büyümesine bindi oluyor.” ifadelerine düz verildi.

2021 yılının önceki 7 ayında toplamda 70 milyar TL ile yüzdelik 5 çoğalma gösteren kullandırılan TL Ticari Kredilerin bu yılın benzeri döneminde 852 milyar TL ile yüzdelik 46’lık yükseliş kaydettiği belirtildi.

Açıklamada, KOBİ’lere kullandırılan TL kredilerin sabık sene 25 milyar TL ile yüzdelik 3 artarken, bu sene 384 milyar TL ile yüzde 45 artış kaydettiği aktarıldı.

Kullandırılan bilcümle krediler süresince ticari kredilerin payı artarken, Ticari Krediler süresince bile imalat sanayisinin payı yükselmeye devam ettiği belirtilen açıklamada, ayrıca reel getiri oranlarının menfi olduğu ve ihtişam namına tarihsel sunu düşük düzeylerde bulunduğu vurgulandı.

Açıklamada, ”Bankacılık sektörümüz, konuşu program öngörüleri, uygulamaları, kredilerin amacına makul kendisine kullanılmasına müteveccih tensikat ve bankacılık ilkeleri çerçevesinde üretimi, yatırımı, ihracatı ve istihdamı desteklemeye devam edecektir.’‘ denildi.

Bankacılık sektörü cesaret hacmi 327 bilyon liralık oldu

 

Özel sektörün yurt dışı güven borcu azaldı

 

Reeskont kredisinde yeni şartlara dış satımcı tepkisi

 

Share: