Tesisleşmeyle Doğu ve Güneydoğu’da muvaffakiyetli tenisçilerin sayısı artıyor

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı ve ait kurumların Şark ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde sporun gelişmesine yönelik yatırımları, açılan tesisler ve Türkiye Tenis Federasyonunun çalışmaları sonucu lisanslı sportmen sayısı 6 yılda yaklaşık 8 mezuniyet arttı.

Ülke genelinde 87 bin 88 lisanlı sporcusu kâin Türkiye Tenis Federasyonu, tenisin Gün Doğusu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaygınlaştırılmasını sağlamaya müteveccih çalışmalar yürütüyor.

Bu amaçla “Veca Dağı Cup”, “Erzincan Ergan Cup”, “Iğdır Kayısı Cup”, “Şanlıurfa Göbeklitepe Cup” ve “Van Akdamar Cup” isimleriyle mıntıka illerinde arsıulusal turnuvalar düzenleyen federasyon, çocukların ve gençlerin tenise olan ilgilerini artırmaya çalışıyor.

Bu kapsamda hem Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının hem birlikte şehirlerdeki kurumların çalışmalarıyla birçok bakir tesisin hizmete alındığı Şark ve Güneydoğu illerinde 6 yıl öncesine kadar alan topu branşında 1027 olan lisanslı sporcu sayısı bu sene 8 bin 50’ye ulaştı.

“Hedefimiz dünyanın arz dolgunca sporcularını çoğaltmak”

Türkiye Alan Topu Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, AA muhabirine, federasyon yerine bölgede tenisin yaygınlaştırılması ve tabana yayılması üzere ceht gösterdiklerini söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanlığının “sporu tabana yayıyoruz” sloganıyla tenisin herkesin yaptığı bire bir spor haline gelmesi için birçok proje geliştirdiklerini ifade fail Durmuş, şunları kaydetti:

“Nahiye illerinde arsıulusal turnuvalar düzenledik. Federasyon adına ilkleri seviyoruz. Turnuvalarda sporcularımız, gençlerimiz uluslararası turnuvada oynama şansı elde ediyor hem birlikte Türkiye’bile liyakatli sporcularımız birlikte burada böke olup dünyada henüz ferah sporcu olabilmek üzere cidal veriyorlar. Bir zamanda ülkemizin gelişigüzel noktasının hangi kadar iyicene olduğunu hem kendi sporcularımıza hem de dünyanın bir nice yerinden gelen sporculara göstermeye çalışıyoruz. Spor turizminin bizim amacıyla anlamı haddinden fazla şişman. Hedefimiz dünyanın sunma bereketli sporcularını eklemek. Bunun üzere şampiyonalar, CUP’lar düzenliyoruz. Bu birlikte ülkemizin fena hâlde yerlerini, tarihi dokularını öncelemek, birer çekicilik merkezi olduklarını bildirmek üzere bir fırsat oluyor.”

Tenis kortlarının imdi ilçelerde bile yapılmasını, bu kortların bile sporcularla dolmasını görmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Durmuş, daha çok çok elan iyi projelerle kudretli sonuçlar elde edecek sporcular yetiştireceklerini vurguladı.

Şark ve Güneydoğu Küçük Asya bölgelerindeki gençlerin ne kadar yetenekli olduğunu bildiğini anlatan Durmuş, şöyle bitmeme etti:

“Çaplı çocuklarımıza vesile verildiğinde neler yapılabildiğini görüyoruz. Serencam 10-15 yıldır Türkiye’bile alelhusus Şark ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde spor ve tesisleşme anlamında çok büyük aynı algı değişikliği var. Gençlerimize, çocuklarımıza hizmet ettiğimizde, tesislerde, kortlarda alan topu oynama şansı verdiğimizde ne büyüklüğünde çaplı olduklarını ego gözlemliyorum. 19 senedir bu camianın içindeyim. Kudretli çocuklarımızın sayısı temas ahit artıyor. Özellikle bu bölgedeki çaplı çocuklarımızın çok henüz bol şeyler yapabileceğini biliyorum. Çocuklar mutluysa aileler üstelik mutlu. Çocukları için fedakarlık fail aileler, kortlarda alan topu oynayan çocuklarının sevincini gördüklerinde mutlu oluyorlar. Bu nedenle tenis çok önemlidir. Haddinden Fazla mutluyuz ve henüz adamakıllı şeyler yapacağız.”

Van İl Temsilcisi İshak Feyat: “Başarılarımızı tezyit etmek üzere çalışıyoruz”

Alan Topu Van İl Temsilcisi İshak Feyat, serencam zamanlarda tenisin kentte deste görmeye başladığını belirtti.

Cahillik ve Spor Bakanlığı ve Alan Topu Federasyonunun yaptığı tesisler yardımıyla bu sporun çalımlı arkaç geldiğini anlatan Feyat, “Şu anda ilimizde yaklaşık 200 üstünde aktif 300 lisanslı sporcumuz var. Van’de 3 pakt bulunuyor ve 3 tenis antrenörüyüz. Daha Çok ihtiyaca yanıt veremiyoruz zira çocukların bunaltıcı anlamda tenise ilgisi söz konusu. Elimizden geldiğince çocukları ücretsiz şekilde kortlara alıp terbiye vermeye devam edeceğiz. Şu anne kadar 6 sporcumuz katıldıkları bölgesel turnuvalarda birincilik ve ikincilik dereceleri elde etti. Başarılarımızı bırakmak üzere çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Sporculardan Furkan Özbey birlikte “Federasyonumuza ve Bilgisizlik Spor İl Müdürlüğüne destekleri için teşekkür ediyoruz. Sporcu sayısının artmasıyla daha çok turnuvalar çıktı yaygınlaştı. Ego dahi hocalarım sebebiyle tenise başladım. Alan Topu kortlarının artması yıpranmamış başlayacak sporcular amacıyla birlikte isteklendirme oluyor.” dedi.

Tenisle aynı yıldır uğraştığını anlatan Tacettin Ödül ise “Tesisleri görünce bu spora gelmek istedim. Hocalarımızın gözetiminde çalışıyoruz. Kendimi geliştirerek turnuvalarda başarılı tevessül etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.Share: